Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poradna pro oběti trestných činů odpovídá na dotazy čtenářů

Dotaz • Vážená poradno, prosím o radu: Při vykradení vozidla mi zloděj odcizil moje osobní věci. Zloděje chytli, ale co mám dělat, abych se nyní domohl náhrady za své ukradené věci a poškozený automobil? Petr

Odpověď Poradny pro oběti trestných činů • Vážený pane Petře, pokud jste vykradení motorového vozidla nahlašoval na služebně Policie ČR, pravděpodobně jste uvedl soubor věcí, které byly z vozidla odcizeny. A zřejmě jste obdržel i dokument označený jako „poučení poškozeného“. Podle něj byste tedy měl v době co nejkratší vyčíslit škodu, která vznikla výlučně na vašem majetku – poškození osobního vozidla a odcizení věcí dostatečně doložit. Obvykle se předkládají doklady o ceně movitostí v době jejich pořízení (faktury, účty apod.), výše hotovosti v peněžence či v autě uložená (lze doložit např. výpisem o výběru z bankomatu před krádeží), cenu zaplacenou za opravu vozidla. Samozřejmě lze doložit aktuální ceny odcizených věcí i znaleckým posudkem, ale to není při jeho ceně u malé škody hospodárné. Škodu uplatňovanou v rámci trestního řízení vůči pachateli trestného činu předkládáte vždy písemně. Soud však o náhradě vám konkrétně způsobené škody v rámci trestního řízení rozhodnout může, ale také nemusí.

V případě, že jsou v požadavcích nedostatky v podobě nepřesného určení požadované škody, odmítne soud se požadavkem zabývat. Důvodem, proč soud odmítne škodu řešit, je i to, že pro rozhodnutí o náhradě škody by vedl rozsáhlejší důkazní řízení než u trestného činu samotného. Soud v takovém případě odkáže poškozeného s jeho nárokem na náhradu škody do samostatného občanskoprávního řízení.

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte Poradnu pro oběti trestných činů Probační a mediační služby v Děčíně, Lázeňská 1268/12, tel.: 773 783 682, e-mail: mperichova@pms.justice.cz. Obrátit se můžete také na pracoviště v Rumburku, Lužické nám. 387 (vchod mezi květinkou a pekařstvím, 1. patro), tel.: 734 362 948, e-mail: pkleprlikova@pms.justice.cz.

Služby jsou poskytovány zdarma a anonymně. Projekt „Proč zrovna já?“, v rámci nějž je poradna provozována, je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail