Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Budova dnešní základní školy v Tyršově ulici sloužila mezi válkami vojákům i uprchlíkům

tyrsovka

Základní škola Tyršova v Rumburku již šedesát devět let poskytuje školní výuku našim ratolestem. Původně se ale v budově nacházela Obecná a měšťanská chlapecká škola. Objekt byl postaven v novorenesančním stylu.

Výstavba Obecné a měšťanské chlapecké školy byla dokončena již v roce 1901, přesněji řečeno 4. 10. V prvním patře pobývalo ředitelství obou škol, v přízemí pak místní česká škola. Interiér se nesl v uměleckém směru klasicizmu. Vnitřní stěnu budovy zdobily skulptury Jinotajů vzdělanosti, které se zde vyjímají dodnes.

Školní výuka byla provozována v budově pouze do první světové války. V tu dobu sloužila jako ubytovna neboli kasárna pro vojáky 7. střeleckého pluku. Ubytovaní zde byli nespokojení kvůli šikaně mezi sebou a nedostatečnému zásobování. Nejzávažnějším problémem pro ně bylo zjištění, že musí zpět na frontu. 21. 5. 1918 vypukla na dvoře školy vzpoura, která byla brzy potlačena. Zakončilo ji popravení tří prominentních reprezentantů. Tento den připomíná bronzová pamětní deska, usazená u vchodu z Tyršovy ulice.

Po válce děti opět usedly do školních lavic. Vznikla zde Česká škola, která skýtala pět tříd. V přízemním podlaží se otevřela mateřská škola. Za druhé světové války se školní třídy proměnily v nemocniční pokoje. Lavice nahradily přeplněná lůžka zraněných vojáků a civilistů. Celá budova se změnila ve vojenskou nemocnici.

V posledních dnech války se v budově vyskytovali uprchlíci. Od srpna do října roku 1945 objekt sloužil sovětským vojskům. V prvním poschodí posléze Sbor národní bezpečnosti zřídil věznici. Rok nato se budova opět naplnila dětmi a učiteli a vznikla zde soustavná školní výuka, trvající dodnes.

red

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail