Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dejte si pozor na „šmejdy“

Své triky zkouší i v Rumburku

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O podomních prodejcích je všeobecně známo, že přinášejí jen problémy a komplikace. O jejich taktikách informují média každou chvílí, ale stále se najdou tací, kteří jim naletí.

Bohužel se v minulých týdnech tito takzvaní „šmejdi“ objevili i v Rumburku. Přesto, že je ve městě podomní prodej zakázán, dotyční své intriky zkoušeli v panelácích, kde je největší koncentrace lidí a mají tak velikou šanci, že někoho zlákají. Tentokrát nabízeli výhodnější dodávku elektřiny a plynu, dokonce se vydávali za společnost, se kterou však nemají vůbec nic společného. Ukazují falešné průkazky, falešný je i jejich úsměv, jsou slušně oblečení, pozitivně naladění, snaží se v lidech vzbudit důvěru, o tématu dokáží velmi chytře hovořit, lidem naslibují hory doly a nakonec je donutí k podepsání smlouvy, ve které je vždy nějaký háček. Nejsnadnějšími cíli jsou senioři, a zvlášť ti, kteří již bydlí sami, nemají se tak s kým poradit a podomní prodejce si klidně pustí do bytu a nevýhodnou smlouvu podepíší. Jejich děti, vnoučata nebo jiní příbuzní pak musí vyřizovat komplikované odstoupení od smluv. Přitom nejúčinnější zbraň je jednoduchá – zabouchnout před takovými lidmi dveře!

Pokud budete těmito podvodníky osloveni, volejte městskou policii (156). Ta může prodejcům uložit pokutu až ve výši dvě stě tisíc korun.

jap

 

Co všechno „šmejdy“ zajímá?

 Jako první je bude zajímat vaše faktura za elektřinu nebo plyn, případně i smlouva. Důvod je prozaický. Do nové smlouvy si z těchto dokumentů opíšou potřebné údaje.

 Zpravidla nepřiznají, že se jedná o změnu dodavatele, ani v případě, když se přímo zeptáte. Budou hrát na to, že jde jen o slevu, změnu fakturační adresy, lepší podmínky apod.

 Podomní prodejci na sebe rádi berou různé převleky. Jednou mohou být pracovníky Energetického regulačního úřadu, podruhé zástupci distribuční společnosti, potřetí přichází od vašeho současného dodavatele.

 Jedním z jejich osvědčených důvodů návštěvy je kontrola – nastavení tarifu, distribuční sazby nebo čehokoli dalšího, co souvisí s odběrem elektřiny nebo plynu.

 V neposlední řadě si rádi vymýšlejí nové taháky a trháky. Třeba LED žárovky zdarma, které ve skutečnosti mohou přijít velmi draho.

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail