Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poradna pro oběti trestných činů odpovídá na dotazy čtenářů

Dotaz klienta • Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jak a kde mohu podat trestní oznámení? Slyšela jsem, že policie nemusí moje oznámení přijmout, znám případ, že známé podání trestního oznámení rozmlouvali. Mám se toho obávat? Děkuji, Jarka

 

Odpověď Poradny pro oběti trestných činů •

Vážená paní Jarko, podat trestní oznámení je právem každého občana, který se domnívá, že byl spáchán trestný čin. Trestní oznámení můžete podat na kterémkoliv útvaru Policie ČR. Dále občan může podat trestní oznámení na státním zastupitelství, a to zejména v případě, že má podezření na možné přehlížení, nedostatečnou pozornost nebo podjatost ze strany policejních orgánů. Všechny tyto orgány jsou povinny trestní oznámení přijmout.

Trestní oznámení můžete podat písemně či ústně do protokolu. Nejvhodnější variantou může být trestní oznámení sepsat a osobně odnést na oddělení policie (nebo na státní zastupitelství). Trestní oznámení musí splňovat určité náležitosti, mezi které patří označení osoby, která oznámení podává (oznamovatele), data, kdy došlo k události, její popis, jaké jsou následky nezákonného jednání ze strany pachatele, návrhy důkazů apod. Podrobně se Vám s touto tematikou budeme věnovat v poradně pro oběti trestných činů, kde bude více prostoru Vám objasnit veškeré náležitosti trestního oznámení, stejně jako kroky, které poté v trestním řízení následují.

V případě Vašeho zájmu o bližší informace kontaktujte Poradnu pro oběti trestných činů Probační a mediační služby v Děčíně, Lázeňská 1268/12, tel.: 773 783 682, 734 362 947, e-mail: mperichova@pms.justice.cz, ipapezova @pms.justice.cz. Obrátit se můžete také na pracoviště v Rumburku, Lužické nám. 387 (vchod mezi květinkou a pekařstvím, 1. patro), tel. 734 362 948, e-mail: pkleprlikova@pms.justice.cz.

Služby jsou poskytovány zdarma a anonymně. Projekt „Proč zrovna já?“, v rámci nějž je poradna provozována, je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail