Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poslední dubnový den patřil všem čarodějkám a čarodějům

carodejnice ddm

„Pálení čarodějnic“ je jedním z největších pohanských svátků a dodnes živý lidový zvyk. Noc z 30. 4. na 1. 5. se pokládá za magickou. Lidé se schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara.

Na ochranu před čarodějnicemi a zlými duchy se dříve na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se skákalo přes oheň kvůli očištění od zlého a k zajištění mládí a plodnosti. Věřilo se, že země se této noci otevírá a vydává poklady.

I v letošním roce se ve čtvrtek 30. 4. v Rumburku probudili čarodějky a čarodějové, aby se v krásných kostýmech slétli k reji do areálu Domu dětí a mládeže. Odtud pak vyšli mohutným průvodem, prošli městem a v areálu Domu kultury Střelnice předali symbolickou čarodějnici ohni. A ta taky byla rukou místostarosty Jiřího Pimpary slavnostně upálena. Oslavy mohly začít.

Pro děti byly připraveny soutěže se sladkou odměnou a další atrakce. Soutěžilo se především o nejhezčí masku čarodějnice. Vyšlo i počasí, které umožnilo dětem i dospělým prožít příjemný podvečer při kulturním programu, hudbě a bohatém občerstvení.

Velké poděkování patří všem, kteří se na přípravě celé akce podíleli a děkujeme všem návštěvníkům za skvělou atmosféru letošních čarodějnic.

Odbor regionálního rozvoje
a investic

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail