Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk si připomněl sedmdesáté výročí konce druhé světové války

pietniakt

Státní svátky mají připomínat občanům tradice, ušlechtilé cíle a dějinné zvraty, na nichž je budována česká státnost. A právě osmý květen je den, který bychom si měli pamatovat úplně všichni, bez ohledu na náš věk. V kalendáři označován jako Den vítězství, den, kdy skončila druhá světová válka.

Rumburští zavzpomínali již o den dříve, tedy ve čtvrtek 7. 5. Každoroční tradicí je pokládání věnců k pomníku hrdinů z 2. polské armády na městském hřbitově. Nejprve starosta města Jaroslav Sykáček přivítal na úřadě kolem poledne polskou delegaci. Společně pak zavěsili květiny k pamětní desce na rumburské radnici. Odtud se všichni přesunuli na hřbitov, kde se konal symbolický pietní akt. Kromě představitelů města a členů polské ambasády se tohoto vzpomínání zúčastnili také rumburští Baráčníci ve svých krojích, děti z místních škol a desítky rumburských občanů. Starosta města poděkoval všem přítomným za jejich účast a projevy úcty k těm, kteří za naši svobodu položili své životy. Důstojnou tečkou bylo i přehrání tří státních hymen – české, polské a nakonec ruské. Celou atmosféru pak ještě dokreslilo pěvecké vystoupení sboru Tyršovské zvonky pod vedením sbormistryně Ivety Vondráčkové. Děti zazpívaly v českém, ale i polském jazyce.

Už je to sice dlouhá doba, ale přesto nezapomeňme, co se před sedmdesáti lety dělo. Každý občan by měl znát ty nejdůležitější historické mezníky, které se nejen v jeho zemi odehrály.

jap

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail