Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kulturistika má svého výrazného představitele i v Rumburku, je jím Zdeněk Razák

razak

Nejprve se na úvod čtenářům krátce představte, aby věděli, o kom že se to v článku vlastně mluví.
Dobrý den, jmenuji se Zdeněk Razák. Je mi dvacet pět let. Vystudoval jsem Střední školu služeb a cestovního ruchu, obor Informatika v ekonomice. Posilovat jsem začal v patnácti letech a soutěžní kulturistice se věnuji od sedmnácti let.

Jak dlouho před soutěžemi je třeba se připravovat? Určitě máte přísné podmínky, i co se týká jídelníčku.
Kulturista se připravuje na soutěž celý rok, nebo jinak, několik let. Je to běh na dlouhou trať. Za dva měsíce posilování z vás nebude Arnold Schwarzenegger. Samozřejmě jsou různé fáze přípravy. Objemová fáze – kulturista se snaží nabrat svalovou hmotu a přijmout tak co nejvíce jídla. Samozřejmě kvalitního, ale nevadí, když si někdy dá klasické jídlo, nebo cokoliv jiného. Pak je fáze udržovací, nebo-li zkvalitňovací. Kulturista přijímá dostatek jídla, ale jen kvalitního (dietního), dieta to ale stále není.
Fáze dieta nastává před závody. Jak dlouhá bude, záleží na daném člověku. V jakém „stavu“ do ní vstupuje, nebo jak na ni jeho tělo reaguje. V průměru bývá kulturistická dieta zhruba tři měsíce před závody. Kulturista přijímá jen kvalitní živiny s obsahem co nejméně tuku a cukru. Další zásadní věc je taková, že si vše musí vážit a počítat, nesmí přesáhnout určitý limit, který má napsaný na den například od trenéra.

Jak vypadá Váš běžný den?
Dá se říct, že je skoro stejný jako u normálního člověka. S výjimkou toho, že já si musím po snídani uvařit jídlo na celý den, nebo prostě na takovou dobu, kdy nebudu doma. Žiji a cestuji s krabičkami. Už mi to přijde zcela normální, jako například ranní čistění zubů.
Po navaření jdu do práce, kde si ve chvíli volna zacvičím. Pracuji totiž v posilovně Fitness centrum Lužan.
Po práci následují klasické věci podle situace. Nákup, různé zařizování, procházka se psem apod. Pokud nejdu cvičit, když jsem v práci, tak absolvuji svůj trénink navečer.

Určitě jste se zúčastnil mnoha soutěží i různých mistrovství. Jak takové akce probíhají?
Mám za sebou šest závodních sezon. Nejprve musíte být členem SKFČR – Svazu kulturistiky a fitness České republiky, nebo jiné federace. Na vybraný závod se elektronicky přihlásíte. Na samotné soutěži musíte nejprve absolvovat prezentaci, kde se určí, v jaké váhové nebo věkové kategorii budete závodit.
Následuje samotná soutěž – semifinále. Všichni závodníci absolvují společné porovnávání, kde předvedou šest povinných kulturistických póz. Z každé kategorie postupuje šest závodníků do finále.
Ve finále jsou opět závodníci porovnáváni mezi sebou. Potom každý z nich předvede volnou sestavu, která trvá minutu. Zvolí si vlastní hudbu a předvádí různé pózy podle svého uvážení. Většinou se takové sestavy nacvičují před závody. Je na každém, kolik do toho investuje energie a času.
Po dokončení všech sestav následuje opět společné porovnávání, potom samotné vyhlášení výsledků. Všichni vítězové jednotlivých kategorií potom svedou boj o absolutního vítěze soutěže.

Co zdravotní potíže, přišel už nějaký vážnější úraz?
Teď otázka, co považujete Vy, nebo já za vážnější úraz. Samozřejmě jsem měl problémy s kolenem. Jednu chvíli jsem měl problémy i s žaludkem. Vylezla mi nějaká křečová žíla z dlouhodobého zvedání těžkých vah. Ale u mě je to také věc genetiky. Měl jsem pupeční kýlu, pravděpodobně z posilování.
Asi největší zranění mě potkalo tento rok v poslední předsoutěžní přípravě. Natrhnul jsem si vazy v koleni a vypadalo to zle. Nakonec vše dopadlo dobře a já mohl přípravu dokončit. Samozřejmě s určitými kompromisy.

Máte v životě vytyčený nějaký cíl, kterého byste chtěl dosáhnout?
Co se týká kulturistiky, své cíle, které jsem si stanovil, jsou z 99 % splněné. Za ty roky, jsem se stal dvojnásobným mistrem Čech, vicemistrem republiky, dvojnásobným vítězem mezinárodního mistrovství Rakouska a hlavně vicemistrem světa juniorů. Posbíral jsem ještě nějaké medailové příčky z pohárových soutěží. Samozřejmě, že bych se chtěl dostat na profesionální úroveň, ale jsem realista. Na tuto metu bohužel nemám finance a pravděpodobně i genetiku. To je úplně jiný svět kulturistiky než ten, který se tady snažím žít já.
Co se týká soukromého života, na stanovených cílech pracuji. Žiji s přítelkyní, se kterou plánuji rodinu. To je můj momentální cíl.

jap

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail