Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Národní soutěž základních uměleckých škol skončila Ta rumburská může být na své žáky opravdu hrdá

zus

Základní umělecká škola je škola, ve které děti mohou nechat naplno vyniknout svou kreativitu a učit se novým dovednostem. Vzorným příkladem je i hudební obor rumburské umělecké školy. Žáci tu mají možnost studovat hru na různé hudební nástroje (smyčcové, klávesové, dechové, strunné, bicí), rozvíjet se ve zpěvu a seznamovat se se základy hudební teorie, bez které to samozřejmě nejde.

Základní umělecká škola v Rumburku dokázala v letošním školním roce své kvality i na celostátní soutěži ZUŠ. Soutěž se koná každoročně, jednotlivé obory a nástroje se střídají ve tříletých cyklech. Má celkem čtyři kola – školní, okresní, krajské, ústřední. Pro děti, ale i jejich pedagogy, je právě národní soutěž stěžejním bodem, kde mohou poměřit své síly a ukázat, že berou své studium vážně, i když účast v soutěžích není hlavním cílem vzdělávání v ZUŠ. Důslednost tak zaslouženě „přinesla ovoce“. Za úspěchy stojí nejen píle samotných žáků, ale zapomínat nemůžeme především na učitele-profesionály, kterých má místní umělecká škola víc než dost. Příkladem může být třeba Giancarlo Ruggieri, který vyučuje zpěv. Původem je Ital, ale nyní žije s manželkou v Ústí nad Labem. Žil například i v Římě, Paříži nebo Španělsku, ovládá celkem šest jazyků a zpíval velké operní tenorové role na mnoha světových scénách. Co se týká soutěže, zúčastnilo se jí celkem pět jeho žáků, z toho do krajského kola postoupili tři a do celostátního pak jen ten nejlepší – Ondřej Pavlas (Klára Vachtová a Jan Němec získali první místa bez postupu). Ondrův hlas je položen mezi tenorem a barytonem, proto v Turnově skončil po právu na prvním místě a zazpíval si i na slavnostním koncertě vítězů v turnovském divadle. Dalšími úspěchy se může pochlubit i dechové oddělení, konkrétně hra na zobcovou flétnu, kterou vyučuje Astrid Schnittnerová. Ta na škole působí již od roku 1990 a své žáky na soutěže připravuje hned od září. V krajském kole ve hře na zobcovou flétnu skončily shodně na druhém místě její žákyně Radka Tůmová a Marie Šulcová. Druhé místo získala také žákyně Veronika Fojtíková učitelky Terezy Kunzeové a ve hře na příčnou flétnu Adéla Petroušková ze třídy Natálie Deňové. Celkem deset žáků se zúčastnilo krajského kola, jeden postoupil i do kola ústředního, konkrétně Marek Dibelka, který ve hře na fagot získal v ústředním kole v Liberci druhé místo. A také není divu, jelikož se učil od toho nejpovolanějšího – umělce Patrika Englera, který se hře na tento nástroj věnuje již od svých osmnácti let a má tak bohaté zkušenosti, které může předávat dál. Dále zmiňme i úspěchy v dalších pěveckých soutěžích – celostátní kolo Karlovarského skřivánka, kde si krásné druhé místo vyzpívala Júlie Michelová, a ještě soutěž lidových písní Zpěváček v Jablonci nad Nisou, kde školu reprezentoval Daniel Novák. O tyto pěvecké talenty pečuje učitelka Klára Brabníková. Poděkování si však zaslouží i další učitelé, kteří se letos soutěžím věnovali, kromě výše jmenovaných jsou to Jana Lošťáková, Miroslav Lošťák (houslový soubor získal třetí místo v krajském kole), Pavel Zelenka, korepetitoři Jiří Chlum, Helena Doudová, Zuzana Žďánská, Petra Kalčíková, Libuše Šimůnková a hlavně všechny ostatní děti, které se soutěží letos zúčastnily!

Všichni jistě věří a přejí si, aby se v podobném nebo ještě lepším duchu vyvedly i soutěže v budoucnu. Základní umělecká škola v Rumburku k tomu má nejlepší předpoklady.

Další informace o studiu i kontakty najdete na internetových stránkách školy: www.zus-rumburk.cz.

jap

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail