Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská vzpoura – dějinná událost, od které uplynulo devadesát sedm let

pietní akt

Ve čtvrtek 21. 5. se uskutečnil pietní akt, při kterém si všichni přítomní připomněli událost, která se nesmazatelně vryla do dějin města Rumburk.

Pietní akt začal ve dvě hodiny odpoledne u pomníku popravených za místním hřbitovem. Přítomni byli zástupci měst Rumburk a Nový Bor, někteří radní, Baráčníci a veřejnost. Kolem půl třetí se všichni přesunuli do Parku Rumburské vzpoury, kde květinou, věncem, tichou vzpomínkou uctili památku popravených u sochy Nepokořený.

Vzpoura začala 21. 5. 1918 ve škole v Tyršově ulici, která sloužila jako vojenská ubytovna. Byla potlačena a hlavní představitelé vzpoury František Noha, Vojtěch Kovář a Stanko Vodička byli za rumburským hřbitovem 23. 5. 1918 popraveni. Jednalo se o živelné protiválečné povstání českých vojáků ke konci první světové války. Pomník na místě popravy vůdců Rumburské vzpoury byl postaven v roce 1951. Socha Nepokořený od akademického sochaře Vendelína Zdrůbeckého byla do bývalé klášterní zahrady umístěna u příležitosti oslav čtyřicátého výročí Rumburské vzpoury a slavnostně byla odhalena 1. 6. 1958.

jap

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail