Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hvězdný houslista Josef Špaček vystoupí ve Filipově

Po roční pauze se Mezinárodní hudební festival Lípa Musica vrací opět do filipovské baziliky a nabídne mimořádný koncert s hvězdným sólistou. Bude jím houslista Josef Špaček, vynikající umělec, který přes svůj mladý věk exceluje na světových koncertních pódiích a současně i ve spolupráci s Českou filharmonií jako její koncertní mistr. Do Filipova přijede Špaček v sobotu 19. 9. a nabídne sólový recitál složený z děl J. S. Bacha, S. Prokofjeva, N. Milsteina či E. Ysaÿe.

Mladý český houslista Josef Špaček se rychle etabluje jako jeden z nejlepších houslistů své generace. Pracoval pod vedením renomovaných pedagogů, například Idy Kavafianové a Jaime Lareda působících na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii či Itzhaka Perlmana z newyorské Juilliard School. V květnu roku 2012 se stal jedním z finalistů Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu; v roce 2009 zvítězil v mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland) a v roce 2008 získal třetí cenu a cenu mladé poroty na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena. V současné době kombinuje úspěšnou sólovou dráhu s kariérou koncertního mistra České filharmonie.

Z jeho nedávných či plánovaných koncertů lze uvést sólová vystoupení s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a Jakuba Hrůši (koncerty v Praze, v březnu 2015 debut ve vídeňském Musikvereinu, v dubnu 2015 turné zahrnující pět koncertů ve Velké Británii a koncerty v USA a Austrálii), vystoupení s Malajsijskou filharmonií pod vedením dirigentky Alondry de la Parra, v červnu 2015 koncert s orchestrem Essener Philharmoniker pod taktovkou Tomáše Netopila a v prosinci 2014 vystoupení s Orchestre Philharmonique de Luxembourg a Jiřím Bělohlávkem. Josef Špaček se věnuje rovněž recitálům, a to jak na evropských pódiích (mj. v pražském Rudolfinu, vídeňském Konzerthausu či lázních Schloβ Elmau), tak v Asii a ve Spojených státech.

V minulých letech vystupoval Josef Špaček sólově například s Českou filharmonií a orchestrem PKF – Prague Philharmonia, se zahraničními tělesy Philadelphia Orchestra, Auckland Philharmonia Orchestra, Kansas City Symphony, Queensland Symphony Orchestra či Orchestre National de Belgique a dále s Českým komorním orchestrem, Brněnskou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů a Ruskou komorní filharmonií. Spolupracoval mimo jiné s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou, Christophem Eschenbachem, Manfredem Honeckem, Jamesem DePreistem, Asherem Fischem, Royem Goodmanem, Eliahu Inbalem a Rossenem Milanovem.

Josef Špaček se pravidelně účastní hudebních festivalů: vystupoval například na festivalech Pražské Jaro a Dvořákova Praha, na coloradském festivalu Bravo! Vail, na illinoiském Ravinia Festival, festivalu Moravský podzim a festivalu Chamber Music Connects the World v německém Kronbergu.

V dubnu roku 2013 vydala společnost Supraphon Josefu Špačkovi první recitálovou nahrávku. Společně s klavíristou Miroslavem Sekerou na ní interpretuje díla Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a Sergeje Prokofjeva a za jeho provedení se mu již dostalo vynikajících recenzí. V říjnu roku 2014 nahrál pro značku Supraphon druhé CD, tentokrát s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem. V březnu roku 2013 vydala společnost Naxos jeho nahrávku skladeb H. W. Ernsta, pořízenou v roce 2010. V roce 2006 natočil své první CD s kompletním provedením sonát pro sólové housle Eugèna Ysaÿe. Česká mutace časopisu Forbes zahrnula Josefa Špačka mezi „třicítku nejvlivnějších lidí pod třicet“.

Koncert Josefa Špačka se v rámci Lípy Musicy uskuteční v sobotu 19. 9. ve Filipově u Rumburku. 14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica v letošním roce proběhne v termínu od 17. 9. do 21. 11. s prologem 21. 8. a nabídne řadu čtyřiadvaceti koncertů a jeden workshop. Na šestnácti místech Libereckého a Ústeckého kraje a v saském pohraničí nabídne setkání s klasickou a filmovou hudbou, folkem, alternativou, operou i tancem. V programu se představí celá řada renomovaných tuzemských i zahraničních umělců v čele právě s houslistou Josefem Špačkem, trumpetistou Markem Zvolánkem, flétnistkou Janou Semerádovou, světově proslulým violoncellistou Nicolasem Altstaedtem, Ivou Bittovou, Tiburtinou Ensemblem, PhilHarmonia Octetem, Musicou Floreou, Cappellou Marianu, Smetanovým triem, bratry Ebeny, Filharmonií Hradec Králové nebo Dětskou operou Praha. Čtrnáctý ročník vyvrcholí monumentálním mezinárodním provedením Orffovy kantáty Carmina Burana v Novém Boru. Chybět nebude ani program pro děti a představení mladých talentů ze ZUŠ Česká Lípa.

Předprodej vstupenek na letošní ročník Lípy Musicy probíhá od 1. 6. Vstupenky na festival jsou k dostání online na webu festivalu, v českolipské festivalové kanceláři a také ve vybraných koncertních místech a síti Colosseum Ticket.

Více informací najdete na
www.lipamusica.cz

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail