Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Navštivte v létě koncertní maraton

Kulturní život ve Šluknovském výběžku letos podeváté obohatí koncerty ve filipovské bazilice Panny Marie. V měsících červenci a srpnu tak budou mít posluchači krásné hudby možnost zaposlouchat se nejen do zvuku varhan, ale i jiných nástrojů nebo lidského hlasu, a to v rámci mezinárodního festivalu Varhanní duchovní hudba ve Filipově 2015. Festivalový koncertní maraton otevře v neděli 5. 7. varnsdorfský rodák, varhaník Tomáš Flégr a trumpetista České filharmonie Ladislav Kozderka. Program bude slavnostní a velmi lákavý. Ve Filipově poprvé mj. uslyšíme i Bachův Koncert G dur pro varhany nebo nádherný Koncert D dur pro trubku a varhany barokního skladatele Giusepppe Tartiniho.

12. 7. přivítáme vynikajícího varhaníka Františka Vaníčka, jehož koncertní program s podtitulem Mistrovské varhany slibuje nevšední zážitek zvláště pro milovníky sólové varhanní hudby.

Držitele ceny Křišťálová růže za umělecký přednes a nositele ceny UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius Alfréda Strejčka budou moci slyšet návštěvníci koncertu dne 19. 7. Vystoupí společně s filipovským varhaníkem Jiřím Chlumem. Převážně gotická a renesanční hudba bude znít ve Filipově v neděli 26. 7. Naším hostem bude uskupení TreCantus z německé Postupimi. Dalším hudebníkem, který k nám zavítá ze sousedního Německa, bude finalista osmého ročníku mezinárodní varhanní soutěže Gottfrieda Silbermanna varhaník Lucas Pohle. „Musica da chiesa“ (chrámová hudba), takový je podtitul koncertu v neděli 9. 8. Na historické nástroje např. moldánky, brač, šalmaj, loutnu nebo niněru zahrají Jaroslav Konečný a Tomáš Najbrt.

Varhaníka, jehož koncertní cesty zavedly např. do Brazílie, Afriky nebo na Kubu, Pavla Černého a prvního trumpetistu České filharmonie Jaroslava Halíře uslyšíme při jejich vystoupení ve Filipově v neděli 16. 8.

Pocta Bachovi – pod tímto názvem se bude konat v neděli 23. 8. koncert, při kterém zazní výhradně skladby tohoto velikána barokní hudby. Uslyšíme Bachovy suity G dur a c moll pro sólové violoncello v podání předního českého cellisty Jiřího Bárty. V programu vystoupí společně s varhanicí Danielou Kosinovou-Valtovou.

Poslední koncert festivalu v neděli 30. 8. bude ve znamení rytmu. K filipovským varhanám usedne varhaník Jaroslav Tůma, který si ke spolupráci přizval perkusionistu a multižánrového umělce, stálého hosta uskupení Clarinet Factory a kmenového člena projektu Slet bubeníků Alana Vitouše. Srdečně vás zveme na tento nevšední hudební projekt.

Všechny festivalové koncerty se konají v bazilice Panny Marie ve Filipově v měsících červenci a srpnu, vždy v neděli ve 14.00 hod. Vstup je volný.

Irena Trmalová
Arte Musica o.s.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail