Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lužická nemocnice řeší velké ztráty. Nové vedení se nelehkou situaci snaží zvrátit

setkani s občany

Ve středu 10. 6. bylo na pořadu dne další, v pořadí již třetí Setkání s občany města Rumburk. Tentokrát měli lidé jedinečnou možnost vyjádřit se a získat odpovědi od samotného vedení společnosti Lužická nemocnice a poliklinika, a.s. Hlavním bodem setkání bylo seznámit občany se Zprávou o stavu společnosti LNaP. Formou prezentací, které měli představitelé nemocnice zpracované, jsme se dozvěděli například o soudních sporech, kauzách, investicích, výnosech a ztrátách, lékařích a mnoho dalšího.

Nové vedení převzalo nemocnici jako personálně nestabilní, a tak je v současné době hlavní prioritou personální stabilizace lékařů a celého zdravotnického týmu. S nedostatkem lékařů nebojuje jen Rumburk, je to celorepublikový problém, jelikož sehnat a nalákat do problémové lokality kvalitní personál je velmi těžké. Nemocnice se však snaží oslovovat externí lékaře s požadovanými odbornostmi, osloveni byli i místní privátní lékaři, a dokonce je už nasmlouváno několik zkrácených úvazků. Dobrou zprávou je i nový primář na interním oddělení.

Nové vedení na začátku roku vůbec netušilo, co je v nemocnici vlastně čeká a nikdo jim jejich úlohu nezáviděl. Nemocnice je podinvestovaná a stav objektů je neuspokojivý, a to i přesto, že město tam každoročně posílá milionové částky. Na čtvrtečním jednání Zastupitelstva se všichni shodli, že je nutné nemocnici poskytnout dotaci ve výši deseti milionů korun, aby i nadále fungovala. Dohromady letos město pošle nemocnici šestnáct milionů korun. V žádném případě ale v letošním roce nemůžeme očekávat obrat, ztráta bude minimálně další dva roky. Od ledna do března 2015 byla ztráta téměř pět a půl milionu korun, na konci roku částka vystoupá asi na osmnáct milionů. Náklady se dají snížit jen velmi těžko, jelikož na topení a elektřině se moc ušetřit nedá, na platech všech zaměstnanců také ne. Jedinou možností je zvýšení příjmů. Vedení nemocnice chce zjistit také možnosti financování z evropských či národních fondů. S tím souvisí i projekt centralizace a modernizace celého objektu, který je prozatím v nedohlednu, neboť má vyjít na 300 až 350 milionů korun.

Během středečního setkání představitelé nemocnice několikrát upozorňovali na skutečnost, že společnost je v takové situaci, že bez vnějších zdrojů na její okamžitou stabilizaci není schopna dlouhodobější existence. Všechno chce čas, a jelikož město a nemocnice drží za jeden provaz, věřme, že zdravotní péče bude v Rumburku poskytována i nadále.

Na závěr dáváme ještě na vědomí, že v úterý 30. 6. od 10.00 hodin proběhne valná hromada v zasedací místnosti v sídle společnosti.

jap

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail