Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mladí členové Sboru dobrovolných hasičů Rumburk dosáhli v loňském roce pozoruhodných výsledků

Družstva mladších i starších žáků převážně obsadila první tři místa

hasici

V průběhu celého roku 2014 se mladí hasiči SDH Rumburk zúčastňovali aktivních soutěží a zajímavých akcí v Rumburku, okolí a rovněž v sousedním Německu. Soutěžní disciplíny pokaždé absolvovala družstva mladších a starších žáků.

Zkraje roku týmy navštívily plavecký bazén v Rumburku, kde každoročně probíhají novoroční vodní hrátky. Všechna družstva (včetně dvou místních) se umístila na prvním místě. U příležitosti akce se mj. vyhlásili Miss vodní víla a Miss vodní pirát.

Dne 26. 4. se ve Velkém Šenově konala soutěž v požárním útoku. Mladší žáci zde vybojovali krásné třetí a šesté místo a starší žáci místo třetí. 10. 5. se mladí hasiči zúčastnili „her bez hranic,“ které se konaly v Seifhennersdorfu. Zábavné dopoledne si užili na maximum a po zdolání soutěže se umístili na prvním místě společně s ostatními týmy. Následně se zúčastnili soutěže okresního kola hry Plamen v Jílovém-Modré, kde mladší žáci obsadili druhé a starší čtvrté místo.

Na Den dětí, 1. 6., si připravili pro širokou veřejnost ukázky své činnosti. V témže měsíci se družstva zúčastnila dvou akcí najednou. Dva mladší týmy vyrazily do Vilémova, kde získaly čtvrté a páté místo. Starší tým se zúčastnil hasičského dne v Bautzenu v Německu.

Zde byly předvedeny hasičské techniky a dovednosti mladých hasičů. Také byla představena spolupráce mezi českými a německými hasiči. Starší žáci ve spolupráci s mladými hasiči ze Seifhennersdorfu ukazovali veřejnosti hasicí přístroje a hašení plynu hasicím přístrojem. U diváků zabodovali ukázkou hořící pánvičky.

O velkých prázdninách mužstva přijala pozvání na Blaulichtcamp, neboli hasičskou olympiádu v německém Sebnitz, konající se ve dnech 11. až 13. 7. Po celou dobu panovala báječná atmosféra. Vedoucí všech českých i německých sborů si pro zúčastněné připravili obdivuhodný program plný nezapomenutelných okamžiků, na které budou všichni dlouhou dobu rádi vzpomínat.

Od 2. do 9. 8. se zúčastnili na pozvání hasičů ze Seifhennersdorfu akce padesát let od založení mladých hasičů v Německu. Oslavy probíhaly v bavorském Königsdorfu, kde byl připraven tábor utvořený ze stanů pro pět tisíc mladých hasičů a jejich vedoucí. Účast byla zprvu ohrožena kvůli nepříznivému počasí a povodním, tábor byl částečně i evakuován. Situace mladé hasiče neodradila a užívali si nadále volnočasových aktivit. Vedoucí si pro ně připravili exkurze po Bavorsku a jeho přírodních krásách, koupání v jezeře i v aquaparku a návštěvu letiště a fotbalového stadionu v Mnichově. V centru Mnichova navštívili památky, hasičskou zbrojnici a muzeum, kde si vyslechli zajímavou historii hasičů a hasičských zbrojnic v Mnichově.

Samotné výročí padesáti let od založení mladých hasičů v Německu se uskutečnilo ve čtvrtek 7. 8. Slavilo se tancem, kterého se zúčastnilo na tři a půl tisíce lidí. Rekordní počet byl následně zapsán do Guinessovy knihy rekordů.

V září se zúčastnili Memoriálu Standy Matyáše v Království u Šluknova. Mladší žáci získali třetí místo a starší žáci vybojovali místo druhé. Další soutěž se konala ve Varnsdorfu, kde mladí skončili na čtvrtém a šestém místě a starší na sedmém. Následně se sbor zúčastnil poslední soutěže v roce 2014. Jednalo se o okresní koho hry Plamen v Mikulášovicích. Probíhal zde závod požárnické všestrannosti. Mladší tým se umístil na čtvrtém místě a starší týmy na pátém a sedmém místě. 6. 12. v odpoledních hodinách proběhla v hasičské zbrojnici Mikulášská nadílka a v závěru roku se družstva účastnila karnevalu na ledě na zimním stadionu v Rumburku.

Příprava a trénink mladších a starších týmů se koná v období soutěží každou středu od 15.00 hod. pro mladší žáky a od 16.00 hod. pro starší žáky. V zimních měsících si členové týmů udržují kondici hrami v tělocvičně ZŠ Tyršova, kde se scházejí každý pátek od 15.00 do 16.00 hod. V letošním roce se mladí hasiči SDH Rumburk plánují účastnit opět všech soutěží a též oslavy 25. výročí založení mladých hasičů v Sasku. O průběhu a výsledcích soutěží vás budeme pravidelně informovat.

Na závěr zmiňme ještě úspěch v krajské soutěži JSDHO Ústeckého kraje ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, která se konala v sobotu 4. 7. v Klášterci nad Ohří. Rumburské družstvo získalo ze šesti zúčastněných jednotek nejvíce bodů a postoupilo na mistrovství republiky, které se koná 21. – 23. 8. v Třinci. Soutěžní tým SDH Rumburk byl ve složení – velitel Milan Bouzek, hasič-strojník Stanislav Číž, zdravotník Zdeněk Zvára a hasič Josef Szöllösi.

Hana Bučková

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail