Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ojedinělá výstava v Loretě Rumburk zachycuje pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska

kresba_loreta

Léto a podzim v Loretě Rumburk patří česko-německé výstavě Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska (Sagen und Begebenheiten in Wallfahrtsstätten im Schluckenauer Gebiet). Unikátní autorská výstava je určena rodinám s dětmi a těm, kdo mají rádi regionální pověsti. Zatímco předchozí výstavy o sakrální architektuře regionu přibližovaly historii poutních míst a křížových cest Šluknovska, nová výstava dává od 7. 7. prostor obrazovému ztvárnění pověstí. Symbolické putování za sakrální architekturou regionu seznamuje s pověstmi o vzniku šesti poutních kaplí a vybraných křížových cest. Výstava nabízí dvanáct komiksů na dvaceti výstavních panelech o rozměrech 60 x 80 cm. Autorem kreseb je Petr Herold a textů Rostislav Křivánek. Dětští návštěvníci mají k dispozici výtvarný koutek, pracovní listy a čtecí lavičky. V ambitu Lorety Rumburk je výstava k vidění do 31. 10. Přístupná je od úterý do soboty od 10.00 do 17.00 hod. Vstupné je 50 a 25 Kč. Výstavu pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk za podpory Ministerstva kultury. Vernisáž výstavy se uskutečnila v úterý 7. 7. od 17.00 hod. Součástí slavnostního zahájení výstavy bylo vystoupení hudebního kvarteta Ámos, které přiblížilo duchovní písně regionu.

Návštěvníci výstavy „Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska“ se prostřednictvím obrazových příběhů seznámí s původně německými regionálními pověstmi. Ty vypráví o událostech 17. až 19. století, které předcházely založení poutních kaplí a křížových cest v regionu původně zvaném Böhmisches Niederland. Výstava přibližuje zázračné události, k nimž došlo před stovkami let na místech, kde dnes stojí loretánská kaple v Rumburku, kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově, kostel Panny Marie Sněžné ve Sněžné u Krásné Lípy, kaple sv. Anny na Annabergu u Lobendavy, poutní bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově, křížová cesta u Jiřetína pod Jedlovou a křížová cesta na Křížovém vrchu ve Šluknově. Obrazového ztvárnění se dočkaly i další vybrané sakrální památky.

Výstava bude v Loretě Rumburk k vidění do konce října, poté se představí i na dalších místech v regionu, např. v Centru setkávání v Dolní Poustevně, v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě, v Městské knihovně Varnsdorf, v Informačním středisku v Lipové a na zámku ve Šluknově. Nastálo bude od roku 2017 k vidění v Loretě Rumburk.

Dětské návštěvníky provedou výstavou pracovní listy a čtecí lavičky, na nichž si budou moci číst regionální pověsti.

Dětská fantazie dostane prostor ve výtvarném koutku, kde si zájemci mohou namalovat vlastní ilustrace jednotlivých pověstí. Ty nejhezčí se stanou součástí výstavy. Výstavu doplní česko-německá brožura autorských pověstí Rostislava Křivánka „Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska“, jež se zájemcům prvně představí v sobotu 12. 9. při Loretánských slavnostech 2015 v Rumburku.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail