Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poradna pro oběti trestných činů odpovídá na dotazy čtenářů

Dotaz klienta • Dobrý den, stali jsme se s manželem oběťmi krádeže vloupáním. Byly nám ukradeny nástroje na zahradu. Věc jsme řešili na policii, ale potom manžel zemřel a já zůstala na všechno sama. Mám z jednání na policii trochu obavy. Myslíte, že by mi policie umožnila vzít si k jednání nějakého zmocněnce, který by mě na místě podržel? Děkuji. Vlasta

Odpověď Poradny pro oběti trestných činů • Vážená paní Vlasto, jako oběť trestného činu máte ze zákona právo na to, aby Vás k úkonům trestního řízení a k podání vysvětlení doprovázel důvěrník. Tímto důvěrníkem může být jakákoli fyzická osoba způsobilá k právním úkonům, kterou si sama zvolíte. Jedinou výjimkou jsou osoby, které mají v témže případu v trestním řízení postavení obviněného, obhájce, svědka, znalce nebo tlumočníka. Důvěrník může být z účasti vyloučen pouze v zákonem stanovených situacích. Ve svém dotazu jste zmínila pojem „zmocněnec“. Pojem zmocněnec však zcela nesplývá s pojmem důvěrník. Zmocněncem je osoba, která za Vás může činit u policie či u soudu návrhy nebo podávat žádosti a opravné prostředky. Zmocněncem je často advokát, ale stejně tak si jako svého zmocněnce můžete vybrat kohokoli ze svého okolí, kdo nemá omezenu způsobilost k právním úkonům. Je potřeba si nejdříve ujasnit, co od podpůrné osoby požadujete. Pokud Vám jde pouze o potřebu psychické podpory, o vědomí, že na to nejste sama, je vhodné využít právě institut důvěrníka. Důvěrník nemůže zasahovat do průběhu úkonu, ale může sehrát významnou roli podporovatele a dodavatele psychické síly při řešení Vašeho případu.

V případě Vašeho zájmu o bližší informace kontaktujte Poradnu pro oběti trestných činů Probační a mediační služby v Děčíně, Lázeňská 1268/12, tel. 773 783 682, 734 362 947, e-mail: mperichova@pms.justice.cz, ipapezova@pms.justice.cz. Obrátit se můžete také na pracoviště v Rumburku, Lužické nám. 387 (vchod mezi květinkou a pekařstvím, 1. patro), tel. 734 362 948, e-mail: pkleprlikova@pms.justice.cz.

Služby jsou poskytovány zdarma a anonymně. Projekt „Proč zrovna já?“, v rámci nějž je poradna provozována, je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail