Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nezapomínejme na své přátele a kamarády z minulosti

Na jaře letošního roku jsme v Městské radě – klubu českého pohraničí hovořili o přátelích a kamarádech z doby svého mládí a jednomyslně jsme se shodli na uctění památky a následné „pietě“ přátel, kteří již nejsou mezi námi a odpočívají na městském hřbitově v Rumburku.

Napadli nás především přátelé, kteří většinu života prožili službou u Finanční stráže, SNB, Pohraniční stráže a Ostrahy státních hranic v letech 1945-1990. Zasloužili se tak o „bezpečnost“ naší státní hranice a klid v naší zemi.

Pro uskutečnění „piety“ jsme si stanovili datum 11. 7., kdy Národní shromáždění ČSR schválilo zákon č. 69/1951 Sb., o ochraně státní hranice a zřízení „Pohraniční stráže“ Československé republiky. Jelikož jsme měli dostatek informací, kteří bývalí přátelé a kamarádi odpočívají na městském hřbitově, tak se členové MěR – KČP vydali provést pietní akt u jejich hrobů a na každý položili kytičku, v tomto významném dni, i pro nás. Kytičku se vzpomínkou jsme položili v osmi případech. Na místě jsme zjistili, že ve dvou případech byl proveden takzvaný rozsyp popela.

Pro informaci našich občanů jen připomínáme, že rukou teroristů nebo západních agentů na státní hranici i mimo ní zahynulo v letech 1945-1990 celkem 334 příslušníků FS, SNB, PS, a OSH, kteří byli zastřeleni nebo bestiálně zavražděni při plnění svých povinností a vojenské přísahy. Máme za to, že tento pietní akt si plně zaslouží s patřičnou vzpomínkou a úctou. Rozhodli jsme se, že jej budeme opakovat každý rok.

Již dávno před námi jeden významný vědec prohlásil: Jestliže někdo zapomíná na svou minulost a neváží si jí, je třeba, aby ji znovu prožil. To my rozhodně nechceme a jistě i naši občané v celé České republice, ale i občané v Rumburku.

Městská rada KČP, Rumburk z. s.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail