Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poradna pro oběti trestných činů odpovídá na dotazy čtenářů

Dotaz klienta • Dobrý den, pro údajné nesplácení spotřebitelského úvěru ve výši 17 tisíc korun mi byl exekutorem zabaven majetek v hodnotě 30 tisíc Kč. Já jsem si ale nikdy žádný úvěr u nebankovní společnosti nevzal. Pravděpodobně jsem se stal obětí podvodného jednání svého bývalého spolubydlícího, který zneužil přístupu k mým osobním dokladům. Můžu se v situaci, kdy mi nebyly doklady přímo odcizeny, nějak bránit? Děkuji, Vendelín

Odpověď Poradny pro oběti trestných činů • Vážený pane Vendelíne, v první řadě byste bez prodlení měl nahlásit na obecním úřadě zneužití dokladů a nechat si vystavit nové doklady s odůvodněním, že vaše současné doklady jsou zneužívány. Zamezíte tak dalšímu zneužívání. Na bývalého spolubydlícího byste měl neprodleně podat trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Lze také podat návrh na zastavení exekuce a obrátit se na exekutora s žádostí, aby vám osvětlil, na základě jakého exekučního titulu byla exekuce provedena. Tento exekuční titul vám totiž musel být doručován a vzhledem k tomu, že jste o tom nevěděl, je možné, že tuto skutečnost váš spolubydlící skrýval. Pokud byla exekuce nařízena na základě rozhodčího nálezu, bylo by vhodné dosáhnout jejího zrušení. Prvním krokem zde je podat žalobu na zrušení rozhodčího nálezu. Věřitel pak může podat návrh na pokračování v klasickém soudním řízení, kde se můžete bránit tím, že jste žádnou smlouvu neuzavřel. Také byste si měl zjistit, jakým způsobem byla smlouva o půjčce peněz uzavřena. Lze předpokládat, že bývalý nájemník vašeho bytu zfalšoval váš podpis. I toto lze napadnout.

V případě Vašeho zájmu o bližší informace kontaktujte Poradnu pro oběti trestných činů Probační a mediační služby v Děčíně, Lázeňská 1268/12, tel.: 773 783 682, 734 362 947, e-mail: mperichova@pms.justice.cz, ipapezova@pms.justice.cz. Obrátit se můžete také na pracoviště v Rumburku, Lužické nám. 387 (vchod mezi květinkou a pekařstvím, 1. patro), tel. 734 362 948, e-mail: pkleprlikova@pms.justice.cz.

Služby jsou poskytovány zdarma a anonymně. Projekt „Proč zrovna já?“, v rámci nějž je poradna provozována, je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail