Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pohledy do rumburské minulosti IV

Nahlížíme-li do rumburské minulosti, nemůžeme opomenout důležité události roku 1949. První z nich, projednávaná již od roku 1946, se uskutečnila 1. 1. 1949 – bylo to připojení příměstských obcí Horní Jindřichov a Dolní Křečany k městu Rumburk jako HJ Rumburk II, DK III. V obou obcích vznikla v této době JZD. V roce 1949 v Dolních Křečanech, krátce po něm (1950) v Horním Jindřichově. Jejich předsedy byli pánové Stanislav Tvrzník a Kopecký. Nejprve se hospodařilo jen na polích, později se přiváděl dobytek k ustájení, což se mnohde neobešlo bez smutného loučení.

Rok 1949 byl i rokem další veliké změny – 1. 2. 1949 vznikl okres Rumburk. Patřily k němu všechny obce Šluknovského výběžku, a to až do 1. 7. roku 1960, kdy město statut okresu ztratilo a stalo se součástí okresu Děčín. Zůstal mu jen statut a titul Městský národní výbor. Je to jen malá připomínka tehdejších událostí. Podrobně je popsáno v knize Rumburk, město v českém Nizozemí.

Rok 1949 byl i rokem vítězství sportovního ducha. Tělocvičná jednota Sokol dokázala nadchnout žactvo i dorost, takže se všichni zúčastnili štafetového běhu k výročí osvobození 28. 10.

Vítězství dosahují sportovci dosud sobě i městu ku prospěchu a proč nepřiznat – i ke kousku slávy. Takže městu i sportovcům přání – úspěšně dále.

zb

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail