Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Podaří se Lužickou nemocnici zachránit před úpadkem?

Se zájmem i s očekáváním jsem si přečetl přílohu Rumburských novin, která informovala o současném neutěšeném stavu Lužické nemocnice a polikliniky a. s., i o výhledu do nejbližší budoucnosti nemocnice. Čtení to nebylo radostné, neboť tato, pro obyvatele celého Šluknovského výběžku veledůležitá společnost, má na kahánku.

Avšak zatímco velmi přesně a detailně jsme seznámeni se současným vedením nemocnice (což je jistě dobře), o tom minulém, které společnost do takové situace přivedlo, se cudně mlčí. Neurčitá a neadresná vyjádření jako „někteří členové bývalého managementu“ nikomu neinformovanému nic neříkají. A zatímco nové vedení se potýká s neblahým dědictvím, které po sobě zanechalo vedení bývalé, exředitel nemocnice a bývalý místostarosta města p. Šváb se v klidu může věnovat svému soukromému podnikání (světe div se: ve zdravotnictví, fa Medical MD s. r. o.), protože někdo jiný se teď snaží vyčistit ten Augiášův chlív a na něm nikdo nepožaduje, aby se zodpovídal z problémů, jež společnosti způsobil za tichého souhlasu někdejšího představenstva, dozorčí rady i vedení města. Toto pak v očích veřejnosti posiluje názor, že „za Švába“ vše fungovalo a teď to stojí za…

Z údajů otištěných v oné příloze Rumburských novin plyne, že Lužickou nemocnici může spasit jen mnohamilionová finanční injekce na splacení závazků z nedávné minulosti. V této souvislosti mi je záhadou, proč zdravotnické zařízení, které slouží celému Šluknovskému výběžku, dotuje jen město Rumburk. Proč na financování provozu neparticipují i ostatní obce regionu? Když ne stále, tak aspoň po přechodnou dobu, než se situace opět stabilizuje.

Josef Englic, Rumburk

REAKCE STAROSTY MĚSTA
JAROSLAVA SYKÁČKA

Vážení čtenáři,

z vyjádření p. Josefa Englice je zjevné, že problematiku naší nemocnice, resp. její ekonomickou situaci pochopil velmi dobře, a jak píše – bez mnohamilionové dotace by se opravdu neměla šanci vzpamatovat. Vždyť jen letos lze

předpokládat pokrytí samotných provozních ztrát, které vznikly v důsledku nepochopitelných hlubokých propadů lékařských výkonů za roky 2013 a 2014 ve výši přes dvacet milionů korun.

Co se týče zmiňované odpovědnosti za vytvořené problémy – měli jsme možnost i v médiích zhlédnout snahy orgánů činných v trestním řízení konkretizovat viníky, ovšem zatím bez valného výsledku. V otázce odpovědnosti bývalého představenstva, dozorčí rady a vedení města – tady ten nejrazantnější krok učinili samotní občané při komunálních volbách na podzim loňského roku, z jejichž výsledku se pak odvíjela naprosto zásadní obměna všech orgánů v nemocnici, a nejen v ní.

S názorem p. Englice, že na financování provozu by měly participovat i ostatní obce regionu, nelze rovněž jinak než souhlasit. Proto jsem již v minulých měsících požádal předsedu Sdružení pro rozvoj Šluknovska, aby na další jednání starostů zdejších měst a obcí byl zařazen též bod týkající se problematiky LNaP, a.s. Pan předseda mi vyhověl a vedení nemocnice bude pozváno na nejbližší zasedání. Výsledek jednání samozřejmě nelze předjímat, ale jedná se přinejmenším o jednu z možností, kterou si nemůžeme dovolit nechat nevyužitou a o kterou se budeme zasazovat i jinými možnostmi.

Jaroslav Sykáček
starosta města Rumburk

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail