Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburští dobrovolní hasiči vybojovali na mistrovství republiky druhé místo

hasici

Ve dnech 21. až 23. 8. proběhlo v Třinci na Náměstí svobody již třetí Mistrovství České republiky jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Šampionátu se zúčastnilo čtrnáct nejlepších hasičských čtyřčlenných týmů. Vítězem se stala Jednotka sboru dobrovolných hasičů (dále jen JSDH) Jablunkov z Moravskoslezského kraje.

JSDH Rumburk si domů odvezla překrásné druhé místo. Soutěže se zúčastnili: Miroslav Beneš, velitel zásahu; Stanislav Číž, hasič-strojník; Josef Szöllösi, zdravotník a Lukáš Daitl, hasič.

Po zahájení soutěže v sobotních ranních hodinách mohli návštěvníci vidět na vlastní oči zásahy týmů u havarovaných vozidel, která se nacházela v odlišných pozicích a která simulovala dopravní nehodu se zaklíněnou osobou uvnitř. Rozhodčí během soutěže hodnotili taktiku, techniku a předlékařskou první pomoc. Týmy získaly body za splnění časového limitu 15 minut. Za minuty navíc se jim body odečítaly.

JSDH Rumburk učinila ukázkové vyproštění z vozidla, které bylo převrácené na střechu, s časem 16 minut a 25 vteřin. Při příjezdu k nehodě nejprve velitel zásahu vydal pokyny k průzkumu místa nehody. Hasiči stabilizovali vozidlo tak, aby se zdravotník mohl dostat dovnitř ke zraněné osobě, která byla při vědomí. Zdravotník s ní byl v kontaktu po celou dobu zásahu. Uklidňoval ji a vysvětloval průběh situace. Hasiči museli odstranit přední i zadní dveře a prostřední – tzv. „béčkový“ sloupek, aby zraněnou osobu vytáhli z vraku co nejšetrnějším způsobem. Nakonec velitel zásahu vydal rozkaz zkontrolovat možný únik kapalin a zdravotník rozhodčímu zrekapituloval zjištěný stav zraněné osoby.

Členové soutěžních týmů dorazili do Třince již v pátek a zúčastnili se semináře specializovaného na problémy při vyprošťování osob z havarovaných vozidel. V sobotu od 10.45 hod. se mohli příslušníci, občanští zaměstnanci a členové složek IZS Moravskoslezského kraje účastnit soutěže Open Air Hard Fit 2015 a překonat tak několik soutěžních disciplín – údery palicí, převrácení pneumatik, překonání třímetrové bariéry a překonání překážkové dráhy. Na náměstí si návštěvníci mohli v rámci doprovodného programu mj. prohlídnout výstavu hasičské techniky, ukázku technické koncepce a bezpečnostních prvků vozidel.

JSDH Rumburk se šampionátu účastnila díky vítězství v krajské soutěži ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, která se konala 4. 7. v Klášterci nad Ohří. Soutěže se zúčastnilo čtyřčlenné družstvo v pozměněné sestavě: Miroslav Beneš, velitel zásahu; Lukáš Daitl, zdravotník; Stanislav Číž, hasič-strojník; Josef Szöllösi, hasič.

Hana Bučková

 

 

1. JSDH Jablunkov 407 bodů

2. JSDH Rumburk 313 bodů

3. JSDH Žlutice 266 bodů

4. JSDH Žarošice

5. JSDH Nové Město na Moravě

6. JSDH Frýdlant

7. JSDH Loštice

8. JSDH Dolní Jirčany

9. JSDH Březová nad Svitavou

10. JSDH Plačice

11. JSDH Vyšší Brod

12. JSDH Praha-Řeporyje

13. JSDH Blovice

14. JSDH Koryčany

 

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail