Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nový turistický cíl na okraji Šluknova Stezka Střelnice u „Pazderáku“

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) slavnostně zpřístupnil část území bývalé vojenské střelnice u Šluknova a vybudoval zde naučnou stezku. Návštěvníci se tedy dostanou od nedaleké chráněné nivní louky po haťovém chodníku a mostku až k tři sta let starému dubu.

Krásné místo na příjemné procházky, především pro obyvatele Šluknova, vzniklo v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. „Ten se snaží lidem poučnou i zábavnou formou přibližovat přírodu, kterou mají leckdy doslova za domem a o jejíž existenci třeba někteří neměli ani ponětí,“ řekla Zuzana Kučerová z NET4GAS.

Stezka představí malý Wenischův rybníček, mokřady a nivní louky nebo památný dub v prostoru bývalé střelnice, od které převzala i své pojmenování. Vyskytují se tu spíše běžné druhy rostlin a zvířat, ale pozorní návštěvníci mohou spatřit chráněné ledňáčky, ropuchy nebo čolky. Pozůstatky střeleckých pozic a dostřelišť jsou v terénu patrné ještě dnes. Malý i velký návštěvník si tak může na vlastní kůži vyzkoušet odhad vzdálenosti umístěných terčů v terénu na interaktivním prvku stezky.

„Jedním z hlavních důvodů, proč jsme vybrali do programu tuto lokalitu, byl památný dub, který jsme chtěli ukázat veřejnosti a je jakýmsi cílem a „odměnou“ pro návštěvníky, kteří na stezku zavítají,“ říká člen místního sdružení ČSOP Pavel Bolík. Navíc dodává, že: „Díky haťovému chodníčku a mostku se nyní lidé bezpečně dostanou přes zamokřené části území suchou nohou a zvládnou to jak rodiny s dětmi a kočárky, tak handicapované osoby s doprovodem. Na konci si lidé mohou odpočinout pod zastřešeným posezením.“

Trasa stezky měří asi čtyři sta padesát metrů a nachází se dva kilometry od rozcestníku turistických tras na šluknovském náměstí. Návštěvníci se tam z centra dostanou po modré turistické trase a dále po cyklotrase 3043. GPS 51.0094981N, 14.4694756E.

red

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail