Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

POHLEDY DO RUMBURSKÉ MINULOSTI V.

Nové osídlence, kteří přicházeli do Rumburku po osvobození, uvítalo nepobořené město (až na část rozbombardované budovy nákladního nádraží). Do konce roku byly provedeny různé nutné opravy, nádražní budova byla statisticky zajištěna a prvním společným dílem občanů byla oprava gymnázia během prázdnin, takže 1. 9. začalo vyučování. Pátého září byla zřízena první mateřská škola.

Bylo na čase stanovit pracovní plán. Byla to dvouletka, pro kterou MNV Rumburk schválil dne 18. 9. 1946 řadu stavebních prací, oprav a úprav, doplnění vodovodní sítě podle plánu městské vodárny, a dokonce stavbu mateřské školy.

Byly plánovány i některé investiční akce, jejichž celkový náklad obnášel 410 tisíc korun. Leč dvouletka se příliš nepovedla. Narušili ji rozhádané poměry mezi občany, k jejichž ozdravení došlo až roku 1948. V dubnu tohoto roku přidala se ruka k ruce a spojenými silami udělali občané kus dobré společné práce – opravu Svobodovy ulice, Tyršovy ulice, státní silnice, upravili prostranství před elektrárnou a Lesním úřadem.

Nezaháleli ani sportovci S. K. Rumburk. Dali do pořádku hřiště pro mládež i starší a zřídili sportovní a volejbalové hřiště na plovárně. Město bylo připraveno zvládnout první pětiletku.

zb

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail