Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Představujeme gynekologicko-porodnické oddělení Lužické nemocnice v Rumburku

Vážení spoluobčané, přejeme si, aby vám měsíční okénko
Lužické nemocnice poskytlo dostatek informací o nemocnici
a našich službách. Rádi bychom vám přiblížili chod našeho
zdravotnického zařízení. Chceme vás seznamovat s novinkami
a připravovanými aktivitami. V tomto vydání představíme
gynekologicko-porodnické oddělení Lužické nemocnice.

 

Gynekologicko-porodnické oddělení Lužické nemocnice zahájilo svoji činnost 1. 4. 1999. Oddělení sídlí v přízemí nemocniční budovy nedaleko bazénu na adrese U Nemocnice 1298/6.

 

Gynekologicko-porodnické oddělení zajišťuje komplexní péči o ženy a dívky ze spádové oblasti Šluknovského výběžku, ale i širokého okolí. Služby poskytované oddělením se opírají o celý komplement nemocnice a o součinnost s ostatními specialisty. Pracoviště umožňuje provádět celou škálu gynekologických operací s důrazem na endoskopické, laparoskopické a hysterskopické metody operování, což nejen zkracuje délku hospitalizace, ale umožňuje i rychlejší rekonvalescenci. Řada výkonů je prováděna v režimu jednodenní chirurgie. Operační sály jsou vybaveny nejnovější špičkovou laparoskopickou technikou.

 

 PERSONÁLNÍ OBSAZENÍ

Při seznamování s gynekologicko-porodnickým oddělením nemůžeme samozřejmě zapomenout na ty, kteří se o vás přímo starají. Celé oddělení má pod svým vedením primář MUDr. Kamil Svoboda. V Lužické nemocnici působí již od roku 2007.

 

primar

 

Velkou oporou je mu tým lékařů (celkem devět) a sestřiček v čele s vrchní sestrou Hanou Šídovou. Celý tým nelékařského zdravotnického personálu je dále tvořen šesti sestřičkami, deseti porodními asistentkami a šesti sestřičkami, které se starají o vaše novorozená miminka.

 

vrchnisestra

 

 PORODNICKÉ ODDĚLENÍ

Na budoucí maminky čeká příjemné a barevně sladěné prostředí. Porodnice má dva porodní sály s moderními porodními lůžky, barevnými polohovacími vaky a velkými míči.

 

nemocnice3

Pacientky mají volnost pohybu, mohou využívat žíněnky, gymnastické balóny, a především velkou relaxační vanu během první porodní doby. Porody probíhají v intimním rodinném prostředí porodních sálů, kde je upřednostňováno fyziologické vedení porodů. Zdravotnický personál porodnického oddělení se stará o své budoucí rodičky již od raného těhotenství, a to nejen v ženských poradnách, ale pořádají kurzy předporodní přípravy pod vedením porodních asistentek.

 

Nastávající maminky mají možnost si oddělení (komplex porodních sálů) po předchozí domluvě prohlédnout. Na porodnici jsou dvojlůžkové pokoje. K dispozici jsou i dva nadstandardní jednolůžkové pokoje, které jsou vybaveny samostatnou koupelnou, WC, ledničkou, televizí a zázemím pro péči o miminko (400 Kč na den).

 

nemocnice1

 

Při přijetí je rodičce věnována maximální pozornost, personál se snaží co nejvíce ulehčit dobu porodu a zpříjemnit pobyt. Přítomnost otce (případně jiné osoby podle přání rodičky) u porodu je samozřejmostí (bez poplatku). Partner u porodu je velikou psychickou podporou rodičce.

V naší porodnici je užívána řada moderních porodnických postupů, jako např. bezbolestné porody (epidurální analgezie). Vedení porodů v epidurální analgezii poskytujeme ve spolupráci s lékaři ARO čtyřiadvacet hodin denně, tato služba je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Samozřejmostí je systém „rooming in“, kdy má matka již od porodu novorozence u sebe. Pro novorozence s nutností zvýšení péče a sledování je k dispozici dobře vybavený novorozenecký box s inkubátory, monitory a vyhřívaným lůžkem. O děti se stará tým novorozeneckých sester s dětskými lékaři.

 

nemocnice4

 

Od ledna roku 2014 je porodnice s podporou Krajského úřadu Ústeckého kraje zapojena do celorepublikového projektu „Přirozený porod v porodnici“. Hlavním cílem projektu je plošné zlepšení standardu porodní péče v Česku. Projekt dlouhodobě sleduje dvě hlavní oblasti. První z nich je spokojenost rodiček s poskytovanou péčí pomocí dotazníkového šetření. V této oblasti se naše porodnice umístila v roce 2014 na prvním místě a podle dosavadních průzkumů do června 2015 si toto prvenství drží.

nemocnice2

 NĚKOLIK STATISTICKÝCH ČÍSEL

Počet porodů za leden až srpen roku 2015 – celkem 282, z toho 126 holčiček a 156 kluků, dvojčátka se nám zatím nenarodila.

 

 NÁVŠTĚVNÍ HODINY

Každý den od 15.00 do 16.30 hod., po domluvě i mimo návštěvní hodiny.

 

 GYNEKOLOGICKÉ ODDĚLENÍ

Na gynekologické části diagnostikujeme a léčíme jak nemoci ženských pohlavních orgánů, tak i riziková těhotenství. Používáme moderní diagnostické i léčebné metody. Pacientka je vždy seznámena s předpokládaným postupem. Podrobně je lékařem informována zejména o průběhu operace, je poučena o způsobu rekonvalescence stejně tak jako o vhodnosti případné další léčby po propuštění.

Gynekologická lůžková část má kapacitu 17 lůžek, pokoje jsou dvojlůžkové a třílůžkové včetně jednoho nadstandardního pokoje (300 Kč na den).

Pokud to organizační podmínky dovolují, jsou pacientky na pokoje umisťovány dle charakteru svého onemocnění.

 

Důležitou součástí je i ambulantní činnost. Kromě běžné gynekologické ambulance poskytujeme komplexní prenatální péči těhotných žen, včetně možnosti konzultace rizikových a patologických stavů. Provádíme dispenzarizace, sledování rizikových těhotenství a sledování potermínového těhotenství.

 Všeobecná gynekologická
ambulance při gynekologicko-
-porodnickém oddělení

Všeobecná / příjmová a pohotovostní ambulance. Provozní doba ambulance denně od 7.00 do 15.00 hod. Od 17.00 do 7.00 hod. slouží jako pohotovost (za poplatek 90 Kč). Tato ambulance je kompletně rekonstruovaná, vybavená nejnovějšími digitálními přístroji, jako např. videokolposkopem.

 

 Specializované poradny při
gynekologicko-porodnickém
oddělení

 Indikační poradna primáře oddělení

(před operacemi)

Ordinační doba

pondělí 9.00 – 12.00

čtvrtek 9.00 – 12.00

 

 Poradna pro riziková těhotenství

prim. MUDr. K. Svoboda

Ordinační doba

středa (na objednání) 10.00 – 13.00

 

 Centrum onkologické prevence (COP)

prim. MUDr. K. Svoboda

Ordinační doba

úterý (na objednání) 8.30 – 12.00

úterý (na objednání) 15.00 – 18.00

 

 Poradna pro léčbu sterility

a infertility

prim. MUDr. K. Svoboda

Ordinační doba

čtvrtek (na objednání) 9.00 – 12.00

 

 Gynekologická ambulance

provozovaná na poliklinice

Lužické nemocnice

Adresa: Jiráskova 1378/4

Lékařka: MUDr. D. Milatová,

MUDr. J. Hofierková, zdravotní

sestra M. Švábová

tel.: 412 359 543

Ordinační doba

pondělí (jen sestra) 8.00 – 15.00

úterý 8.00 – 15.00

středa 8.00 – 15.00

čtvrtek 8.00 – 15.00

pátek 7.00 – 15.00

 

 DALŠÍ DŮLEŽITÁ TEL. ČÍSLA

ústředna 412 332 551

porodnice 412 359 320

gynekologické odd. 412 359 304

novorozenecké odd. 412 359 307

 

Přejeme si, abychom měli stále hodně spokojených a šťastných maminek a miminek. Jsme si dobře vědomi, jak může být nové a neznámé nemocniční prostředí pro některé ženy traumatizující, a proto se snažíme, aby se u nás každá žena cítila co nejlépe.

Podělte se o zkušenosti z gynekologicko-porodnického oddělení. Máme zájem o zpětnou vazbu a připomínky (jak kladné, tak i záporné). Vaše názory a podněty můžete poslat přímo e-mailem na drahotova@nemrum.cz.

 

Bližší informace jsou dostupné také na webových stránkách www.nemrum.cz.

Přeji všem krásné blížící se podzimní dny a zároveň vás chci pozvat k dalšímu čtení – těšit se můžete na seznámení s pediatrickým oddělením.

Erika Drahotová
manažerka kvality

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail