Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Miroslav Waldauf devadesátiletý

waldauf_0

Miroslav Waldauf oslaví 16. 10. krásné 90. narozeniny. Profesor matematiky a fyziky si dodnes zachoval výbornou duševní i fyzickou formu; zajímá se o dění ve světě, jezdí na kole, zahrádkaří, udržuje dům. Jeho profesní dráha je spojena s Gymnáziem Rumburk, kde s malou přestávkou působil v letech 1949-1994 a je veden jako druhý nejdéle sloužící profesor.

Narodil se v roce 1925 v Trhových Svinech. Otec Antonín byl zajištěným obecním úředníkem, ale i tak se žilo skromně a v malém městě bylo kolem dost bídy. Dnešní úroveň proto jubilant považuje za skvělou a trápí ho pochybnosti, zda je trvale udržitelná.

Miroslav Waldauf studoval od roku 1937 na Českém gymnáziu Komenský ve Vídni; po anšlusu Rakouska přechází na prestižní Jirsíkovo gymnázium do Českých Budějovic, které ukončil maturitou v roce 1943. Krátce poté byl totálně nasazen v Českých Budějovicích a okolí.

Po válce studoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1949 absolvoval a oženil se s Bohuslavou Prantlovou, pocházející rovněž z Trhových Svinů. Manželé nastoupili na rok na umístěnku do vzdáleného Rumburku. Přes problémy s bydlením nakonec zůstali natrvalo a dnes toho nelitují. Paní Waldaufová sloužila jako zdravotní sestra; nejraději vzpomíná na spolupráci s primářem Koškem.

Miroslav Waldauf, studenty přezdívaný Míreček, byl přísný, ale férový profesor. Býval nadšeným turistou a na jeho školní výlety, například do Malé Fatry, se dlouho vzpomínalo. Dodnes je zván na srazy abiturientů, bývá jich až deset ročně a prakticky nevynechá.

Miroslav Waldauf lektoroval několik učebnic matematiky. Krátce působil v Pedagogickém institutu Liberec, který však v roce 1966 zanikl.

Waldaufovi vychovali čtyři děti. Starší syn je známým lékařem, mladší léčí počítače a dcera převzala od otce štafetu na gymnáziu. Mezi vnoučaty najdeme lékaře, zdravotní sestru, programátora, fyzika, ale také amatérské a profesionální hudebníky. Jubilantovým bratrancem byl totiž kapelník Karel Valdauf a nadšeným muzikantem byl také otec Antonín.

Ke kulatému výročí popřejme mnoho zdraví, elánu a radosti z rozvětvené rodiny.

red

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail