Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Tyršovka na cestě za poznáním sousedního Německa

tyrsovka_0

Ať žijí výzvy k čerpání peněz z EU! Podali jsme žádost a získali peníze na projekt – zahraniční projekt. Ten jsme uskutečnili 21. – 25. 9. v Německu nedaleko našich hranic. Cílem projektu bylo poznávání sousední země a výuka jejího jazyka. Čtyřiatřicet žáků a tři dospělí prožili opravdu zajímavý týden.

Zázemí jsme měli v Querxenlandu v Seifhennersdorfu nedaleko Rumburka. Odtud jsme podnikali různé aktivity. Například celodenní výlet do Berlína, kde jsme si prohlédli světoznámé památky, jako například Reichstag, sídlo Angely Merkelové, pluli jsme na lodi po Labi kolem ostrova muzeí, stáli před Braniborskou bránou, procházeli muzeem holocaustu, či sledovali na Alexanderplatz, kolik je hodin ve stejnou dobu v různých městech světa.

Další celodenní výlet jsme absolvovali v nedalekých Drážďanech, tam jsme viděli válkou zničený a opět znovuobnovený kostel Frauenkirche, prohlédli si muzeum hygieny s velmi zajímavými poznatky o lidském těle, prošli historickým centrem a nevynechali ani pohled na Zwinger. Na závěr jsme navštívili skleněnou manufakturu. Zde se jako v jediné manufaktuře na světě vyrábí ručně automobily na zakázku a nastávající majitel může krok za krokem sledovat jeho výrobu. A proč skleněná? Protože je opravdu ze skla a je vidět téměř do všech prostor. Ať na výrobní pásy, kde se pohybují dělníci v bílém, do konferenčního sálu nebo haly, kde vystavují tyto luxusní vozy, dokonce pořádají koncerty. Všechny nás velmi potěšilo, že jsme si mohli vystavená auta prohlédnout a i zevnitř „osahat“. A co by to bylo za výlet, kdyby si děti nemohly nic koupit? Děvčata něco na sebe a kluci spíše něco do žaludku.

Nezanedbali jsme ani Seifhennersdorf, pěšky jsme došli doprostřed obce a prohlédli si Karáskovo muzeum.

Chvíle odpočinku trávili mládežníci aktivně při sportovních aktivitách, hráli badminton, stolní tenis, kopali do míče, soutěžili a vlnili se v rytmu moderní hudby. Výuku němčiny pak procvičovali moderními a zajímavými formami, pochopitelně jen v německém jazyce.

Projekt se nám všem velmi líbil a vydařil se i díky spolupráci s Linguou, která pro nás připravila prohlídky měst.

Díky tomuto projektu se mohlo do naší sousední země podívat více žáků, poznali mnoho nového, a důležité bylo i to, že se upevnilo kamarádství mezi dětmi druhého stupně různého věku.

 

Jaroslava Markusová
ZŠ Tyršova Rumburk

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail