Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Česko-německá betlémářská konference 16. – 18. 10.

Za účasti prezidenta UNFOEPRAE (Universalis Foederatio Praesepistica) Johanna Dendorfera se v tomto roce uskutečnila česko-německá betlemářská konference v nedalekém Schirgiswalde, kam byli pozváni naši řezbáři, aby svou fyzickou přítomností doložili

jednu z přednášek bohatého programu třídenního organizátory precizně zvládnutého maratonu. Akci pořádal Betlemářský spolek Schirgiswalde a okolí, což je město známé i u nás jako „Město betlémů Horní Lužice“.

Stěžejním bodem přednášek na konferenci byla současná tvorba betlémů na obou stranách hranice a péče o betlémy jako vzácné kulturní dědictví a betlémářskou tradici jako takovou. Byli pozváni hosté i z velmi vzdálených míst. Pro přednášející byl čas vystoupení patnáct minut značně limitující, proto se jednalo spíše o příspěvky obsahově informativní. Na výstavě se podílí zhruba 150 až 200 osob. Náklady jsou vyčísleny částkou 150 000 Kč, přičemž část hradí sponzor a část je vybrána zpětně na vstupném, jelikož díky své proslulosti zavítá na výstavu okolo 20 000 návštěvníků. Za padesát let se neztratil žádný exponát, ačkoliv jsou betlémy přístupné volně, bez skel, bez zabezpečení vlascem. (Takové úrovně se u nás ještě nedosáhlo, bohužel – jen toto léto tři násilná vniknutí zamčenou mříží do kostela sv. Vavřince).

Je nutno vyjádřit velkou poklonu celému organizačnímu týmu konference, Matthiasi Jungovi, Stephanu Wollmannovi, Evě Habel a dalším, kteří bravurně zvládli veškerá úskalí náročné akce, zejména nečekaný problém, kdy bylo tři dny před začátkem změněno kvůli problémům místo konání konference ze Schirgiswalde na Sohland. Pachterhof nabídl všem skvělé zázemí a zážitky si uchovají účastníci na celý další profesní život. Byla navázána nejedna spolupráce.

Schirgiswaldský spolek tímto zve na svou tradiční výstavu betlémů ve dnech 5. a 6. 12. od 9.00 do 18.00 hod.

Ester Sadivová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail