Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pomník Rumburské vzpoury v Novém Boru má po tři čtvrtě století původní podobu

pamatnik2

V úterý 27. 10. od 10.00 hod. se na Lesním hřbitově v Novém Boru na Českolipsku uskutečnilo slavnostní odhalení pomníku Rumburské vzpoury. Vše bylo naplánováno na den před státním svátkem výročí vzniku samostatného Československa v roce 1918. Na úvod zazněla česká státní hymna a také báseň Eduarda Soukupa Rumburská vzpoura. Pro zajímavost – báseň vznikla ve zdech terezínské pevnosti, kde si její autor, přímý účastník vzpoury, odpykával tvrdý trest. Hudební doprovod pietního aktu zajišťoval žesťový kvintet teplické konzervatoře.

Přítomna byla i řada významných hostů, představitelé města Nový Bor přivítali delegaci z Rumburku v čele se starostou Jaroslavem Sykáčkem, který na místě poděkoval za všechny aktivity, kterými Nový Bor historii Rumburské vzpoury oživuje. Obě města jsou právě díky vzpouře historicky velmi úzce spjata. Novoborský starosta Jaromír Dvořák seznámil všechny přítomné s průběhem obnovy pomníku a jeho technickými i uměleckými parametry. Za Liberecký kraj byl přítomen hejtman Martin Půta, objevili se i zástupci Ministerstva obrany ČR a členové Sdružení za obnovu pomníku Rumburských hrdinů – právě díky jejich iniciativě byla akce obnovy pomníku zahájena. Přijeli i zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské, Památníku Terezín, Klubu českého pohraničí i Obce Československých baráčníků v Rumburku. Pozvání přijali i vojáci z 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, zástupci církve, místní školy a široká občanská veřejnost.

Pomník byl rekonstruován dle dochovaných archivních pramenů. Slavnostní odhalení původního pomníku, na který nemalým darem údajně přispěli i tehdejší prezident T. G. Masaryk a česká vláda, proběhlo v roce 1923 a v roce 1940 byl symbol českého vlastenectví okupanty úmyslně zcela zničen. Na jeho místě pak stála stéla z hrubě opracovaného kamene s pamětní deskou. Autorem sochy byl sochař Karel Dvořák, zhotovitelem repliky je akademický sochař a restaurátor Martin Široký z Prahy, který na ní pracoval přes půl roku. Pokud vás zajímá, z jakého materiálu je památník vytvořen, jedná se o hořický pískovec a na výšku měří tři a půl metru. Celkové náklady se vyšplhaly přes 800 tisíc korun, z toho polovinu činila dotace z programu na zabezpečení péče o válečné hroby z rozpočtu Ministerstva obrany ČR, druhou polovinu zaplatilo město Nový Bor. Pro představu – tehdy stálo vybudování pomníku asi 30 tisíc korun československých.

jap, www.novy-bor.cz

 

 

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail