Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pohledy do rumburské minulosti VIII.

Čas spěchal kupředu, přibývali občané, byly třeba byty. V letech 1951 – 1952 bylo opraveno a upraveno 75 bytových jednotek s náklady 30 až 70 000 Kčs na jednu bytovou jednotku, na opravy 5 až 30 000 Kčs na jeden byt.

V roce 1953 stavělo se do budovatelské práce příliš potíží. Těžko se sháněl materiál, vázla doprava, chyběla technická vybavenost. Byly třeba brigády a těch se ujali rumburští občané. Bez ohledu na osobní volný čas svědomitě pracovali. Celkem odevzdali 94567 brigádních hodin a vytvořili dílo v ideální hodnotě 5057047 Kčs. Díky jim za tuto práci. Mnohé z jejich tehdejšího díla slouží dodnes.

Byla tu šedesátá léta a město se začalo měnit. Ačkoliv mnohým k zármutku, zmizely staré nevyhovující objekty a na jejich místě vyrostly nové stavby. Nebylo opravdu lehké loučit se se starými domky, třeba s hospůdkou „Zelený strom“. Rázovitou, útulnou, takovým domečkem na kopečku, ke kterému vedlo několik schodů, po kterých přicházeli hlavně domácí hosté. Seděli, popili, zahráli si mariáš. Čepovalo se tu dobré pivo, však se navečer točilo i do džbánků „přes ulici“. K pěknému posezení přispíval dobrý klavírista, bývalý štábní rotmistr pan Karel Šefrna, milovník dobrého moku, lidově zvaný štába. Hospůdka i plácek vedle ní, kde bývaly zábavy, kolotoč apod. pro děti byly 30. 5. 1958 zplanýrovány a na jejich místě postaven velký činžovní dům s 24 bytovými jednotkami. Stojí proti Parku Rumburské vzpoury a mnohdy se pamětníci zastaví a vzpomínají. Trochu jsem předběhla. Prvními vystavenými domy byly dům v Růžové ulici s 12 a na Jiříkovské ulici s 18 bytovými jednotkami. Všem dnešním obyvatelům hodně spokojenosti.

zb

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail