Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Letos naposledy představujeme další oddělení Lužické nemocnice a polikliniky a.s.
Vážení čtenáři, již čtvrtý měsíc vás informujeme o službách,
které nabízíme, o tom, jaké máme zázemí pro jejich poskytování,
kdo se vám bude věnovat, jací kvalifikovaní a erudovaní lékaři,
sestry, zdravotníci a jaký tým odborníků. V posledním čísle
Rumburských novin v letošním roce jsme vám slíbili
překvapení a svůj slib jsme dodrželi.

 

Když vánoční překvapení, tak s hádankou. Někdy míváme pocit, že lidé chtějí nemožné. Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů. Aneb, jak řekl Jára Cimrman při hodině tělocviku. V životě narazíte na nějakou překážku: „Můžeš překážku podlézt, ale pak se zase narovnej!“

Naše pracovní nástroje jsou tři – holé ruce, bystrá mysl a schopnost naslouchat. Doby, kdy byli lidé natahováni na skřipec či namáčeni do ledové vody, jsou dávno pryč. Dnešní metodiky jsou šetrnější, příjemnější, ale mnohdy i náročné. Jistě již správně tušíte, že jde o rehabilitaci neboli fyzioterapii.

Naše oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny zajišťuje komplexní rehabilitační péči jak pro hospitalizované pacienty na všech lůžkových odděleních, tak i pro pacienty z terénu. Oddělení nemá vlastní lůžka. Je rozděleno na dvě části. Hlavní část se nachází v přízemí budovy interny – Podhájí (Lesní 1062/26), druhá část sídlí v suterénu budovy chirurgie (U Nemocnice 1298/6).

reha2

Rehabilitují u nás pacienti, děti i dospělí, po úrazech, náhradách kloubů, nemocní s neurologickými onemocněními a po neurochirurgických operacích. Dále poskytujeme péči nemocným s ostatními nemocemi, kde můžeme zlepšením funkce pozdvihnout celkový stav nemocného. Největší skupinu ošetřovaných pacientů tvoří nemocní s bolestmi pohybového aparátu. Důraz je kladen na zlepšení fyzického i psychického stavu pacienta po prodělaném onemocnění.

reha1

Na léčbě pacientů se podílí jedna lékařka – MUDr. Jindřiška Nová, jeden ergoterapeut, pět fyzioterapeutů a dvě všeobecné sestry.

Rehabilitační oddělení ročně pečuje o tři tisíce pacientů, ať již se jedná o ambulantní klienty či hospitalizované na lůžkových odděleních. Aplikujeme elektroléčbu, vodoléčbu. Stěžejní je léčebná tělesná výchova s využitím nejnovějších metod. Samozřejmostí je využívání technik měkkých tkání, mobilizačních technik, cvičení pánevního dna a další metody. Rehabilitační oddělení má k dispozici cvičebnu s řadou rehabilitačních pomůcek.

reha3

Rehabilitační oddělení dále poskytuje:

 odborné vyšetření a léčbu,

 podle potřeby zajišťuje klienta kompenzačními pomůckami,

 poradenskou činnost v rámci pohybového systému,

 obstřiky měkkých tkání,

 masáže.

reha5

Specializací našeho oddělení jsou lymfodrenáže, kineziotaping (tejpování), cvičení dle doktora Smíška. Nadstandardní formou je léčba laserem. Je vhodná pro poruchy pohybového systému, používá se při kožním onemocnění, při hojení kožních ran.

reha4

Lymfatické masáže (lymfodrenáže) aktivují tok lymfy v lymfatickém systému, který je významnou součástí imunitního systému. Správný průtok lymfy v těle a její pročišťování v lymfatických uzlinách zabezpečuje dobře fungující systém obranyschopnosti člověka, tedy imunitní systém, který je nezbytný k obraně proti infekcím, obraně proti rakovině apod.

Tejpování je metoda, kdy za pomocí speciálních lepicích pásek nalepených na kůži v problémové oblasti dochází k pasivní podpoře kloubů a vazů. Tejpování je častou indikací v oblasti sportovní i terapeutické medicíny.

Cvičení dle doktora Smíška. Cvičení je vhodné pro jakoukoliv věkovou skupinu od pěti do sta let – děti, ženy, muži, senioři, těhotné, nevrcholové i vrcholové sportovce. Cvičení je vhodné pro lidi trpícími bolestmi zad, nebo ty, kteří chtějí poruchám páteře předejít. Cvičení se skládá ze sestavy cviků dle MUDr. Richarda Smíška, které pomáhají správně aktivovat spirální svalové řetězce a tím umožňují protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám mezi obratli dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na PC) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, které způsobují stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány.

Provoz oddělení

pondělí – pátek 7.00 – 15.00 hod.
v této době funguje i objednávání

Bližší informace jsou také dostupné na webových stránkách www.nemrum.cz.

Krásné, bezbolestné prožití vánočních svátků a do nového roku 2016 méně stresu, bolavých zad a více pohybu přeje kolektiv rehabilitace.

Tisk Tisk | E-mail E-mail