Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Betlémské světlo 2015 – již 26 let v České republice

„Ten, jehož život je plný radosti, neublíží nikomu jinému. Člověk, který má radost z rozmanitosti, se těší také z rozmanitosti světových kultur. V místech, kde hlad je součástí každodenního života, přetrvává bolest a násilí. Jestliže máte dostatek jídla, že se o něj můžete podělit, můžete posílit nejen tělesno, ale také poskytnout dostatek energie k upevnění míru. To je důvod, proč je letošní motto: Pokoj ve mně – pokoj s tebou“.

Již 26 let je tu s námi každé Vánoce Betlémské světlo. Tato novodobá tradice se za čtvrt století stala výraznou součástí slavení vánočních svátků v mnoha rodinách a přináší radost jak kurýrům, kteří světlo roznášejí, tak i příjemcům.

Původní myšlenka předávání Betlémského světla vznikla v Rakousku jako součást charitativní akce nadace „Světlo ve tmě“. Rakouská nadace „Světlo ve tmě“, ani ORF, zajisté netušily, jak skauti světlo z Betléma rozšíří a jaký to bude mít dopad na slavení Vánoc. Vždyť dosah a rozšíření Betlémského světla překročilo hranice Evropy a dostalo se například do Ruska, USA, Kanady a Jižní Ameriky.

Je povzbuzující vidět, jak skautská myšlenka spojuje lidi z různých států a národů, a vidět ukrajinskou delegaci diskutující se světlonoši z Ruska a všechny dohromady se zástupci USA dává pozitivní výhled do budoucna.

Jednou z hlavních myšlenek bylo a stále je ukázat nejen členům skautských oddílů, že o Vánocích nejde ani tak o kupu dárků a cukroví, ale o to prožít Vánoce v klidu a pohodě s těmi, které máme rádi a oni nás. Jedná se o snahu ukázat, že i v dnešní době, zaměřené primárně na výkon a finance, lze pomocí dobrovolnictví, sebezáporu a úsměvu dosáhnout víc, než penězi.

Další z nosných myšlenek této akce je, že mnoho radosti mohou udělat i bez peněz a stačí pouze chuť přispět k této atmosféře. A když k tomu přidají skautskou službu a roznesou Betlémské světlo ve svém okolí sousedům, zjistí, kolik zajímavých lidí s různými životními příběhy kolem sebe mají. V dnešní době cílené a masivní propagace a sebepropagace přináší Betlémské světlo opačnou myšlenku, která zdůrazňuje, že není účelem a cílem, aby veřejnost věnovala pozornost skautům, ale že je to přesně naopak. Tedy že skauti mají věnovat pozornost svému okolí, a to bez nároků na odměnu nebo zviditelňování. Mít doma plamínek Betlémského světla a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě se stalo symbolem a znamená to stát se součástí nekonečného řetězu domovů propojených symbolem naděje a duchovního poselství vánočních svátků. Stát se poslem pokoje, přinést toto světlo jako dar lidem ve svém okolí a zapojit je do velké rodiny lidí dobré vůle, to je nejen pro skauty velkým vánočním přáním a radostí.

Proto i skauti z rumburského střediska převezmou roli kurýra v České Lípě a budou šířit tento plamínek dále vlakem po cestě až do Rumburka v sobotu 19. 12. 2015 v 12.39 hod. na místní vlakové nádraží. Udělejte si i vy chvíli času a přijďte si pro plamínek světla, pohody, klidu a naděje.

Robert Nedbal
vůdce střediska Rumburk

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail