Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rozloučili jsme se s Helenou Menšíkovou, výjimečnou ženou a propagátorkou kultury

paní Helena Menšíková

Ve vánočním čase, kdy se všichni dobří lidé těší na narození Ježíše, nás navždy opustila paní Helena Menšíková. Byla dobrou duší města Rumburku, dáma a přítelkyně, vždy vlídná, usměvavá, přátelská a ochotná, nikomu neodmítla pomoc. Pracovala ve školství, poté byla dlouholetou ředitelkou Domu kultury v Rumburku, angažovala se i ve prospěch nás občanů jako zastupitelka.

Helenku jsem znala dlouhá léta, oba naši synové byli kamarádi a chodili spolu do školy. Velmi mě ovlivnila svou znalostí kulturního dění, milovala hudbu, spolupořádala velmi populární koncerty v aule rumburského gymnázia, které úspěšně dlouhá léta uváděla. Se zemřelou paní profesorkou Jarmilou Pěčkovou přivedla k lásce této hudby mladé lidi, ať návštěvami Smetanovy Litomyšle, pražských koncertů v Rudolfinu, Obecním domě a mnoha dalších akcí, návštěvou divadel a výstav; mnoha z nich jsem se také účastnila.

Setkávaly jsme se při mších sv. v Rumburku, ve Filipově v Modlivém dole u Svojkova. Osobně mi pomohla v mých začátcích při zakládání Farní charity Rumburk, pravidelně jsme se setkávaly při různých akcích v projektu „Pryč se samotou“, určených seniorům – na přednáškách, zájezdech, promítání a výstavách. Našemu spolku rumburských amatérských výtvarníků v DK Rumburk pořádala a uváděla řadu let výstavy, varnsdorfskému výtvarníkovi panu Josefu Poláčkovi uvedla několik výstav jak v Rumburku, tak i výstavu v Senátu ČR. Rumburskou veřejnost seznámila s celou řadou umělců význačných jmen jak z hudebního světa, tak ze světa výtvarného, podporovala místní amatérské divadelníky ze spolku Hraničář a Rumburského komorního orchestru, vedeného panem Lošťákem. Spojovala lidi a díky ní vznikala dobrá atmosféra a úspěšné akce a projekty.

Nemohu zde vyjmenovat vše, co pro nás, občany, přátele, umělce, kamarády a kolegy Helenka svým elánem, nadšením a s láskou učinila. Jsem moc vděčná, že jsem ji směla potkat a navždy bude mít místo nejen v mém srdci.

Milá Helenko, odpočívej v pokoji a světlo věčné ať Ti svítí! Amen.

Zdena Ondrušová

 

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail