Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výstava o velikonočních jízdách v Loretě

Výstava dokumentující velikonoční jízdy je od 6. února 2016 k vidění v ambitu Lorety Rumburk. Výstava fotografií Iva a Michala Šafusových přibližuje prostřednictvím aktuálních snímků tradiční velikonoční zvyk spjatý se Šluknovskem a Horní Lužicí. Vernisáž výstavy v ambitu rumburské Lorety se konala v pátek 5. února 2016. Výstava fotografií „Velikonoční jízdy v Mikulášovicích a Horní Lužici“ potrvá do 29. března 2016. Přístupná je od úterý do soboty od 9.00 do 16.00 hodin. Výstavu v Loretě Rumburk pořádá zapsaný spolek Ještě žijem z Velkého Šenova a web vybezek.eu za podpory Nadace ČEZ.

Výstava mapuje pět let obnovené tradice velikonočních jízd v Mikulášovicích a přibližuje jízdy křižáků mezi cisterciáckým klášterem v Marienstern v Panschwitz-Kuckau a Schweinerden (Swinjarna). Soubor čtyř desítek fotografií zachycuje černě oděné jezdce v cylindrech na hlavách na slavnostně ozdobených koních. Vedle aktuálních snímků mohou návštěvníci zhlédnout historické fotografie velikonočních jezdců z Rumburku, které jsou trvale umístěny v ambitu Lorety.

Velikonoční jízdy jsou starý velikonoční zvyk, jehož kořeny sahají snad do 16. století. Říká se jim také Jízdy křižáků nebo Jízdy kolem osení, německy pak Osterreiten a lužickosrbsky Jutrowne jěchanje. Konají se vždy v neděli na Boží hod velikonoční. Letos se uskuteční v neděli 27. března. Podstatou velikonočních jízd je předávání poselství o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jezdci se schází vždy u kostela, během velikonoční jízdy drží krucifix a církevní prapory a společně zpívají duchovní písně o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V současnosti se velikonoční jízdy pořádají v Německu v oblasti mezi městy Budyšín, Hoyerswerda a Kamenz. V České republice pak v Mikulášovicích na Šluknovsku a v Lukavci na Novojičínsku. Na Šluknovsku se velikonoční jízdy konaly do začátku 2. světové války, např. v Brtníkách, Dolní Poustevně, Fukově, Mikulášovicích, Rumburku a Sněžné. V posledně jmenované obci údajně vznikl nejstarší Spolek velikonočních jezdců v regionu. Z výtěžku sbírek velikonočních jezdců se přispívalo na stavbu školy, far, opravy kostelů či pořízení nových kostelních hodin. Do Mikulášovic se velikonoční jízda opětovně vrátila roku 2011.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail