Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Den pláteníků slaví kulaté jubileum

platenici

V rámci dvacátého Hornolužického dne pláteníků se můžeme v neděli 20. 3. od 11.00 do 17.00 hod. ponořit do doby pracovitých a skromných tkalců plátna. Jejich pracovní den začínal tenkrát za úsvitu hlasitým zvukem křepelky a končil po čtrnácti až šestnácti hodinách. Pláteníci neoplývali žádným velkým majetkem a žili v souladu s přírodou. Na louce za podstávkovým domkem se většinou pásla „kráva chudých lidí“ – koza.

Ve zrekonstruovaném muzeu budou kolegové z muzea v Markersdorfu názorně předvádět historický způsob pěstování a zpracování lnu. K vidění bude i originál zařízeného obývacího pokoje a pracovny včetně rachotícího ručního tkalcovského stavu z roku 1800. Návštěvník se zde také dozví mnoho zajímavého o vzniku a stavbě hornolužických podstávkových domů. Výstava fotografií Rainera Döringa na téma „Na cestě Karáskovým revírem“ představuje působivé snímky z příhraniční oblasti Horní Lužice a severní Čechy.

Kromě toho mohou návštěvníci zhlédnout výstavu „Tenkrát v NDR – každodenní život“, která čítá na tisíc exponátů. Na mimořádné výstavě Annerose Müller s názvem „Velikonočmí zajíček na velké cestě“ můžete objevit mnoho veselých ztvárnění této postavičky.

Hned za rohem v seifhennersdorfském radničním sklípku budou s láskou připravována a podávána typická jídla pláteníků, jako například bramborový pokrm, chlupaté knedlíky či bezinková polévka.

Karáskovy pětapadesáté přírodní trhy s více jak šedesáti prodejními stánky a obchodníky se konají na parkovišti u Karáskova muzea, na náměstí u radnice a v historickém třístranném dvoře (Bulnheimischer Hof).

Obchodníci budou nabízet lahodné zvěřinové, drůbeží, králičí, koňské a sýrové speciality, dále kozí maso, sýry, máslo i tvaroh, vydatná grilovaná kolena, čerstvé uzené pstruhy, křupavý Karáskův chléb, pulsnické perníčky, bylinné likéry, koření, ovoce a zeleninu, houbové placky, ušlechtilé houby z revíru Karlse Stülpnera a veselé jizerskohorské hračky ze dřeva. Kromě toho bude natáčen okruh dětským vlakem. Budete se moci také dívat pod ruce pekaři z Neukirchu při výrobě a pečení koláče „Baumkuchen“ na otevřeném ohni.

Nabídku doplní módní lněné oblečení, provaznické a košíkářské zboží, domácí kožešiny, originální textilní ruční tisk a stříbrné šperky, vzácné minerály a kameny, výrobky z přírodních materiálů, zahradnické nůžky a keramika, jarní květiny a velikonoční dekorace, knihy z hornolužických a severočeských nakladatelství a mnoho dalšího.

K návštěvě zve také podstávkový dům (Bulnheimischer Hof) se stropní malbou, burzou lněných látek a regionální výstavou výšivek. Ve velké světnici si můžete vychutnat kávu a koláče.

To vše je pro malé i velké návštěvníky připraveno dne 20. 3. od 11.00 do 17.00 hod. v centru hornolužického příhraničního města Seifhennersdorf. Samozřejmě bude mít celé dění na trhu pod dozorem loupežnický vůdce Karásek a jeho kumpáni.

red

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail