Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mizející národy, divoká příroda i extrémní výkony na Expediční kameře 2016 v Krásné Lípě

Festival nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezony „Expediční kamera“ zase míří do severních Čech, tentokrát do kina v Krásné Lípě. Opět jsme nejsevernější filmový festival tohoto druhu. Jedná se už o sedmý ročník, který bude probíhat v termínu od 18. 2. až do 5. 4. ve více než dvou stovkách českých a slovenských měst. Naši diváci se mohou na filmový festival těšit v sobotu 26. 3. v kině Krásná Lípa, kde festival proběhne v odpoledních hodinách (od 13.00 hod.), a znovu na ně čeká pořádná dávka cestovatelských zážitků, divoké přírody i napětí.

Diváci budou mít možnost zhlédnout ty nejlepší snímky o dobrodružných výpravách za zapomenutými národy a tajuplnými místy, o poznávání starobylých kultur i extrémních expedicích do těch nejnedostupnějších míst Afriky a Asie i neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností v Alpách.

Diváci se stanou svědky jednoho extrémního výkonu – zdolání všech čtyřtisícových vrcholů v Alpách za neuvěřitelných osmdesát dní? Nemožné, tedy pokud nemáte kondičku jako Ueli Steck a Michael Wohlleben. Čeká je tisíc kilometrů na kole a nastoupají přes sto tisíc výškových metrů. Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie. Pokud se chcete stát svědky nadlidského sportovního výkonu, nenechte si ujít 82 vrcholů.

Odpověď na otázku, kým vším je Himalaya, vám pomůže najít vizuálně působivý film, který vznikl během třítýdenního treku litevské filmařky Berty Tilmantaite. Himalaya je legenda, kterou nám vítr šeptá do uší, když stoupáme v horách výš a výš. Jméno „Himalaya“ znamená „domov sněhu“ a ona je přitom domovem devíti z deseti nejvyšších vrcholů na Zemi, které jsou pokryty věčným sněhem a ledem.

Diváci také uslyší příběh řeky Colorado, jejíž ústí bylo na počátku dvacátého století obklopeno rostlinami, kdysi mohutný tok ale už více než dvě dekády nespatřil moře. Vyschl vždy dřív, než se k němu dostal. Až do jara 2014. Dva národy se rozhodly Colorado opět propojit s mořem. Snímek Mizející Delta divákům kromě oživení delty také ukáže, jak neumíme pečovat o cenné zdroje okolo nás.

Nejnovější film Pavla Barabáše Suri diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i na putování pralesem, na jehož konci je území obávaného kmene Suri, který se rozhodl bojovat za svoje tradice a původní způsob života. Budou mít národy, po tisíce let bránící svoje tradice, dost síly odolat tlaku naší civilizace?

Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet nejdelší íránskou řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto. Kromě adrenalinu na divoké řece je jejich cílem zejména poznat kulturu tajuplného starobylého národa.

red

Podrobný program festivalu

1. Úvod Expediční kamery Krásná Lípa 2016
2. Prezentace pořadatelů

Blok 1 (cca dvě a půl hodiny)

1. Himalaya
2. Karun
3. Srdce Kalahari
4. I-View
5. Mizející Delta
6. 82 vrcholů

Blok 2 (cca tři hodiny)

7. Sníh na Nilu
8. Travailen
9. Suri
10. Tough Business – Race Around Ireland
11. Divoká Kančendženga

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail