Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výzva sportovců a přátel sportu k politikům České republiky

My, sportovci níže podepsaní, vyzýváme k záchraně českého sportu. Peněz na sport je drasticky málo a bude ještě hůř. Jsme přesvědčeni, že u nás mohou stejně jako v minulosti vyrůst skvělí hokejisté, atleti, fotbalisté, basketbalisté, tenisté, lyžaři a další.

Musíme jim však poskytnout takové podmínky, aby jejich sportovní výchova probíhala pod vedením profesionálních trenérů, aby si kluby mohly dovolit najímat ty nejkvalitnější z nejkvalitnějších. Jen tak se v budoucnosti dočkáme dalších úspěchů z olympijských her nebo mistrovství světa. Více peněž na sport, zejména na děti a mládež, pomůže pokračovat v tom, co se již pozvolna začíná měnit. Zvýšení prostředků na sport, trvalé zřízení samostatné sportovní kapitoly ve státním rozpočtu, důstojná a stabilní státní správa v této oblasti s případným zřízením vlastního ministerstva a především zachování už třetím rokem skvěle fungujících tzv. loterijních odvodů na sportování mládeže je v tuto chvíli klíčové pro další nastavení systému výchovy sportovců.

Vždyť sport v dětech utváří charakter, vnímání fair play, formuje jejich vztahy k okolí a především má pozitivní vliv na jejich zdraví. Z loterijních prostředků svazy financují platy tisíců trenérů. Vždyť loterie všude ve světě byly a jsou tradičním a přirozeným zdrojem pro projekty zaměřené na rozhýbání mládeže. Už nyní jsme o jednu generaci mladých sportovců přišli. Nesmíme přijít o další jen proto, že sport je politiky vnímán až jako druhotná záležitost, kterou není nutné systematicky a stabilně finančně podporovat.

Proto apelujeme právě na politiky: změňte přístup k zdravému životnímu stylu občanů České republiky a tudíž ke sportu jako jeho základu. A především dejte dětem více peněz a nastavte systém financování sportu tak, abychom o peníze nemuseli prosit každý rok zas a zas. Jsme si jistí, že zlepšení financování sportu pomůže ochránit naši mládež před civilizačními závislostmi, jako jsou alkohol, drogy nebokouření, a dalšími vážnými chorobami způsobenými nedostatkem pohybových aktivit.Věříme, že tato výzva se setká se souhlasem veřejnosti a celého sportovního prostředí, a děkujeme, že naši výzvu politici vyslyší.

Vaši

Jiří Šlégr, olympijský vítěz a mistr světa v ledním hokeji, vítěz Stanleyova poháru NHL
Kateřina Emmons, olympijská vítězka ve sportovní střelbě
Jaroslav Kulhavý, olympijský vítěz, mistr světa a vítěz světového poháru v jízdě na horských kolech
Martin Doktor, olympijský vítěz v rychlostní kanoistice
Josef Dostál, Daniel Havel, Jan Štěrba, Lukáš Trefil, olympijští medailisté v rychlostní kanoistice
Martin Fuksa, mistr světa a Evropy v rychlostní kanoistice
David Svoboda, olympijský vítěz v moderním pětiboji
Tomáš Verner, mistr Evropy v krasobruslení
Barbora Špotáková, olympijská vítězka, mistryně světa a Evropy v hodu oštěpem
Ondřej Synek, mistr světa a Evropy ve veslování, olympijský medailista
Michal Novotný, vítěz závodů SP ve snowboardingu
Petr Koukal, devítinásobný mistr ČR v badmintonu

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail