Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Získejte až třicet tisíc na výsadbu stromů ve svém okolí

Stromy přináší čistější vzduch a příjemný stín, chrání před větrem, snižují hluk. Pokud je ve svém okolí postrádáte, máte možnost je na podzim vysadit díky grantu Nadace Partnerství. O finanční příspěvek ve výši až třicet tisíc korun můžete žádat jako spolek, škola nebo obec. Důležité je, aby se do sázení zapojila místní veřejnost a sázely se druhy, které jsou na našem území původní. Nadace žádosti přijímá do 28. 4. Podrobnosti, jak příspěvek získat, jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz v sekci zaměřené na granty.

„Nejžádanějším typem projektu je výsadba ovocné aleje kolem polní cesty. V naší republice se kolem cest stále ještě více kácí, než sází. Lidem ale tyto stromy chybí a snaží se situaci napravit,“ říká Zuzana Šeptunová z Nadace Partnerství.

Výše nadačního příspěvku na podzimní výsadbu stromů se pohybuje od deseti tisíc do maximálně třiceti tisíc korun a je možné ho využít ke koupi sazenic stromů a keřů, kůlů, ochranného pletiva a dalšího potřebného materiálu. Cílem grantu je zapojit do zlepšování životního prostředí širokou veřejnost, a tak by se výsadby měli zúčastnit obyvatelé různých věkových skupin. Když si totiž stromy sami vysadí, mají k nim lepší vztah, pečují o ně, váží si jich a je méně pravděpodobné jejich poškození.

Dalším důležitým kritériem udělení grantu je volba druhů dřevin vhodných pro danou lokalitu. „V našich podmínkách se daří domácím druhům – například lípám, dubům, jeřábům nebo javorům. Tradiční jsou také aleje ovocných stromů. Naopak nepodporujeme výsadbu nepůvodních druhů, jako jsou túje, akáty nebo stříbrné smrky,“ vysvětluje Zuzana Šeptunová. Spolky, školy, obce a další organizace, které chtějí grant obdržet, musí počítat také s následnou péčí o vysazené stromy, a to po dobu minimálně pěti let.

red

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail