Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ano, i vy můžete být dobrovolníkem

Agentura Pondělí pracuje s lidmi se zdravotním postižením, kteří chtějí žít běžný život jako ostatní, chtějí zapadnout mezi své vrstevníky. Pod hlavičkou Agentury Pondělí nabízíme dvě sociální služby, Sociální rehabilitaci a Podporu samostatného bydlení. Do naší práce zapojujeme i dobrovolníky, kteří ve svém volném čase chtějí navázat přirozené vztahy s lidmi s postižením.

Jednou z našich dobrovolnic je Nikola. V agentuře je od října 2014. Vzhledem k jejímu nízkému věku nás překvapilo, že je velmi aktivní a má zájem. Na prvních schůzkách probíhalo proškolení, kde se dozvídala o pravidlech práce s našimi uživateli. Nikola začala pracovat s lidmi s mentálním handicapem, kteří jsou v Agentuře Pondělí ve službě Podpora samostatného bydlení. Na první schůzky docházela v doprovodu asistentů, aby se seznámila s uživateli a aby si obě strany k sobě našly cestu.

Eva Dvořáková, koordinátorka dobrovolníků v Agentuře Pondělí k tomu říká: „První byla slečna Tereza. Tereza je mladá žena, která by velmi ráda zapadla mezi své vrstevníky, bohužel těžko rozeznává realitu všedních dní. Nikola s Terezou začaly společně trávit volný čas. Setkávaly se bez podpory asistentů, jezdily na kole, chodily na procházky, výlety… Tereza měla najednou někoho, komu může věřit a na koho se může obrátit. Intenzivní setkávání trvalo asi rok. Nikola a Tereza jsou dodnes v kontaktu, stále se potkávají, přestože již Tereza není v naší službě.“

Od září 2015 se Nikola začala potkávat se Sabinou. Navázání prvních kontaktů nebylo jednoduché. Sabina je nedůvěřivá, má strach z lidí, s cizím člověkem nikdy nemluví. Na několik schůzek, na kterých se domluvily, Sabina nedorazila, přestože je sama navrhla a chtěla se s dobrovolnicí sejít. I přes prvotní neúspěchy se bariéra mezi Sabinou a Nikolou prolomila a dnes společně o víkendech, někdy i v týdnu, vaří, pečou, trénují práci na počítači apod. Vzhledem k tomu, že Nikola je studentkou rumburského gymnázia a dojíždí do školy z jiného města, chce trávit čas i s přáteli, je obdivuhodné, že si umí najít čas na to být užitečná i dalším lidem.

Pokud byste i vy chtěli poznat svět lidí s postižením, případně máte chuť být užiteční nebo prostě máte volný čas a přemýšlíte, co s ním, neváhejte se ozvat na tel. 775 714 492 nebo e-mail dvorakova@agenturapondeli.cz, rádi se vám budeme věnovat.

Kamila Staňková

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail