Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na vzpomínkové promítání přišlo víc jak sedm desítek občanů

promitani

V měsíci březnu připravil Spolek přátel Rumburku spolu s Městskou knihovnou Rumburk další část komentovaného promítání srovnávacích fotografií města. Tentokrát se nám rozhodli autoři, členové spolku Václav Jelínek a Jaroslav Hocký, přiblížit staré fotografie okolí města Rumburk. A bylo se na co dívat. Z blízkého okolí zaujaly například historické fotografie sáňkařské dráhy pod Dymníkem, jenž jsou v terénu patrné dodnes. Že se nejednalo o lokální atrakci, dosvědčila i mapa podobných areálů celého Rakouska-Uherska, v které ta „naše rumburská dráha“ zaujímala své místo. Ale záběr autorů byl opravdu velký, a tak jsme se mohli přenést v čase do zapomenutých koutů Jetřichovicka – zhlédli jsme nejen hotel na Mezní Louce či Vysoké Lípě, ale kupříkladu i doubickou „Vápenku“, z které do dnešních dnů zbyla jen jediná budova. Promítání obou autorů jsou již tradičně hojně navštěvována zájemci z řad veřejnosti, a tak tomu bylo i nyní, kdy do sálu městské knihovny zavítalo sedmdesát pět z nich.

Věřím, že stejně jako já si odnesli z přednášky nejen ono nostalgické jiskření, které se dostaví při zhlédnutí pohlednic plných „vzduchoplachtění“ Zeppelinu nad městem, či interiérů proslulých restaurací a lokálů, ale i poznání maličkého střípku historie krajiny, ve které žijeme. Poznání, že podobně smýšlejících občanů není málo.

Budeme se tedy těšit, že se s nimi setkáme nejen na dalších přednáškách, ale i třeba při úklidu těchto zapomenutých výletních míst, výsadbách dřevin, které Spolek plánuje, či jakýchkoliv jiných aktivitách, které pořádáme. I to málo, co můžeme společně udělat, má smysl.

 

Daniel Bosák

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail