Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hřiště, lavičky, park? Navrhněte a rozhodněte sami

park

Jde především o nás, o naše město, o Rumburk. Název participativní rozpočet zní hrozně neurčitě a vzdáleně, proto mu budu, pro potřeby textu, říkat „přímý rozpočet“. I to zní poměrně nepochopitelně, proto níže nastíním jeho funkce. Takový „přímý rozpočet“ má hlavní funkci, která by se nám všem měla líbit, a sice že o určitém balíku peněz si rozhodnou sami občané, např. o investiční akci, podpoře určité aktivity, a to na území města Rumburku. Začínáme, takže balík peněz není úplně největší, ale taky ne úplně nejmenší.

Jedná se minimálně o tři sta tisíc korun, za to už se dá zkrášlit pár míst, nemyslíte? Po zkušebním provozu se nikdo nebrání navyšování této částky, ba naopak doufáme, že se tato částka bude každým rokem šplhat výš a výš.

Někdo v tento moment už mávne rukou a zasměje se nad zbytečností tohoto nástroje. Mně však přijde toto hodnocení zkratkovité a povrchní, protože jde i o jeho další funkce. Chceme občana aktivně vtáhnout do rozhodovacího procesu v obci, učit ho, že má určité možnosti, jak nejen toto rozhodnutí ovlivňovat. Učit ho, že obec je tu především pro něj a že jeho náměty nejsou jen formálně vyslyšeny a pak vhozeny do koše s lehkým úsměvem politika. Učit ho kontrole naší práce. Od této konfrontace občana se samosprávou si slibujeme větší zájem o naši práci, respektive co a jak děláme a také mu dáváme možnost nahlédnout pod pokličku úředníkům, kteří často za nesmyslnost některých zákonů a opatření nemohou. Převážně tento motiv mě vedl, spolu s dalšími kolegy, k vypracování návrhu tohoto rozpočtu pro naše město. Jak bude samotný proces probíhat, se dozvíte nejen z přiložené grafiky pod těmito texty.

Šlo mi hlavně o to vysvětlit vám, co pro nás nejen toto opatření znamená. Nejde o neuvážený výstřelek do tmy, populistický akt, který by měl pár jedinců zviditelnit, ale o populární a moderní nástroj, jak přímo zapojit občana do dění v obci a jak ho naučit aktivní občanské kultuře, ne jen pasivnímu přijímání rozhodnutí se slovy „stejně s tím nic neuděláme“. Já a mnoho dalších kolegů máme prostě na paměti, že jsme tu my pro vás, ne naopak, a podobná opatření to mají jen dokazovat.

 

Dalibor Dvořák

zastupitel města Rumburk

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail