Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Participativní rozpočet funguje! Dokazují nám to na Slovensku i v Polsku

I když v České republice rozjíždí participativní rozpočet radnice Prahy 10 jako jedna z prvních, nejedná se rozhodně o vstup do hlubokých a neprobádaných vod. Obdobné aktivity totiž již s velkým úspěchem proběhly nebo probíhají třeba u našich sousedů v Polsku a na Slovensku. Na Slovensku již fungují projekty v Bratislavě či Banské Bystrici. V Polsku se zase angažují radnice ve Walzbrychu, Lodži, Varšavě.

Několik následováníhodných příkladů:

Radnice městské části Bratislava – Nové Mesto začala s přípravami modelu participace již v roce 2013 a loni jej rozjela naplno. A s vynikajícími výsledky! V roce 2014 bylo celkovou částkou 25 000 eur podpořeno jedenáct projektů. Za zmínku určitě stojí revitalizace opuštěné stanice koňské dráhy Filiálka na sportovně rekreační centrum. Pro letošní rok byla participativní částka navýšena již na 240 000 eur. A opět bude využita pro nejrůznější veřejně prospěšné projekty, budování cyklostojanů nebo opravy chodníků.

V Polsku má zkušenosti s participativním financováním hned několik radnic. Velmi zajímavá je akce ve Varšavě, kde z vyhrazených prostředků vybudovali hrací stolky na deskové hry – šachy, Dámu nebo Člověče, nezlob se! Především mladší generaci v Lodži zase určitě těší, že ve dvou stech vozech MHD má k dispozici wi-fi připojení zdarma. Ve Walzbrychu loni v rámci participativního rozpočtu investovali například do výstavby „Centra pro zvládnutí bezpečných technik řízení a motoristického sportu“.

Příklady táhnou!

V Česku se do akce pustila Praha 10 a Praha – Zbraslav a v příštím roce se hodlá připojit například město Jičín či městský obvod Ostrava-Jih. Věříme, že se postupně zapojí i další města v republice.

Tisk Tisk | E-mail E-mail