Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk zavádí participativní rozpočet

Jedenácté zasedání Zastupitelstva města Rumburk, které se konalo 31. 3. 2016, zavádí rozhodnutím zastupitelů nástroj, díky kterému se mohou občané přímo podílet na rozvoji města.

Jedná se o participativní rozpočet města Rumburku, jehož prosazení deklarovalo vedení města již v minulosti a na kterém dlouhodobě spolupracovalo se společností Agora Central Europe. Předkladatelem návrhu byl starosta města Rumburku Jaroslav Sykáček, který vyjádřil očekávání, že „občané, spolu s námi, budou nyní přímo tvořit investiční záměry. My dáváme závazek, že tuto snahu budeme podporovat a následně i v rámci rozpočtu financovat“. Tento nástroj dá jednoduchou možnost občanovi rozhodnout, jak naložit s určitým rozpočtem, který rumburské vedení vyspecifikuje až v následujících měsících – minimálně se však bude jednat o tři sta tisíc korun. Tato částka je odvislá od nadstandardních příjmů rumburského rozpočtu, které odvádí provozovatelé hazardu na území města, a to nad rámce zákonných poplatků. Občan starší šestnácti let bude mít možnost svůj projekt prosadit a financovat právě v rámci a z prostředků participativního rozpočtu. Může se jednat prakticky o jakoukoliv aktivitu, kterou si občané v následném hlasování vyberou, od výstavby například laviček až po podporu určité aktivity.

Tento efekt není však jediným pozitivním, na což poukazuje zpracovatel návrhu a zastupitel Dalibor Dvořák: „Naše snahy o otevření a přiblížení rozhodovacího procesu ve vztahu k občanovi nezůstanou jen na papíře. Nejsem příznivcem častých žbleptů a proklamací o transparentnosti atd., ale tento nástroj by fakticky občany mohl učit poznávat rozhodovací proces a následně nás efektivněji a se znalostí kontrolovat. Věřím tomu, že se zapojí co nejvíce občanů a tento nástroj bude jen ku prospěchu nás všech“.

Na téma participativní rozpočet si můžete přijít pohovořit s vedením města na příští Setkání s občany, které se koná ve středu 27. 4. od 16.00 hod. v Domě kultury Střelnice Rumburk.

red

Kontakt

Bc. Dalibor Dvořák

tiskový mluvčí města Rumburk

dalibor.dvorak@rumburk.cz

+420 721 555 372

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail