Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Za pět minut dvanáct aneb Každý hlas pomůže zachránit kapli sv. Anny

kaplicka

V konejšivém stínu lesa východního svahu Kamenného vrchu pod osadou Vlčí Hora stojí při křižovatce starých cest v úžasném prostředí nenápadná stavba se vzhledem obyčejné kůlny. První zdání ale klame. Když zvídavý kolemjdoucí odsune petlici a nahlédne do útrob kapličky, překvapením ani nedutá. Nízké, snad ještě původní dřevěné lavice po stranách, čisté bílé zdi a všude svaté obrázky i jiná pěkná výzdoba tolik nečekaná uprostřed tichého lesa člověka skutečně ohromí.

Kaplička stojí v místě, kde se kříží lesní cesty se starou, hluboce uvozenou cestou, která spojovala Dlouhý Důl a Kamenný vrch odnepaměti. Začíná u Haenkova kříže z roku 1825 nad rybníkem Šimlákem v Dlouhém Dole, odkud zvolna stoupá, zaříznuta v úbočí luk a starých polí směrem k lesu. Se vstupem do lesa je cesta strážena velmi pěkně udržovaným tzv. Černým křížem, který stojí na místě původně dřevěného Schindlerova kříže z konce 18. století. Od křížku je nádherný výhled k východu a jihovýchodu směrem na Sněžnou, Kamennou Horku, Hely, Dlouhý Důl a Kyjov. Poté cesta dále mírně stoupá lesem, aby po necelých 200 metrech dospěla ke křižovatce, jíž mlčky dominuje právě naše kaplička sv. Anny.

Nikdo dnes již neví, kdy přesně a kým byla kaplička postavena. Snad ve druhé polovině 19. století. Původně se místu říkalo „bei Weissen Kappele“ – tedy snad u Weissovy kaple. Než však kaplička dostala současný vzhled v podobě dřevěného opláštění, byla prý původně bílá a již zdálky viditelná. Snad tedy vzhled dal vzniknout pomístnímu názvu? Kdo ví…

Jisto ovšem je, že kaplička na místo neodmyslitelně patří. Je součástí téměř zapomenutých příběhů paměti krajiny a lidí, kteří kolem ní procházeli, cestovali. Dávala spočinout unaveným pocestným, občerstvila a posilnila na duchu i těle před další cestou. Pomáhala více než půldruhého století všem, kdož o pomoc žádali. Avšak dnes potřebuje sama pomoci. Od nás, od lidí. Ode všech, kterým nejsou naše krajina a podobně cenná, nenahraditelná místa v ní lhostejná. Abychom udrželi paměť krajiny. Aby mohla i nadále kaplička těšit ve strastech každodenního života všechny, kdož v tento kraj líbezný zabloudí.

Kaplička dnes i přes veškeré snahy obětavých dobrovolníků paní Sembdnerové z KČT v Rumburku, pánů Nováka z Vlčí Hory či Hájka z Kyjova a dalších bohužel chátrá. Je již nebezpečně nakloněna, základy stavby se posunuly a zdivo praská. Stejně tak vnější opláštění práchniví a střecha potřebuje také rekonstrukci jako sůl. Pokud chceme zachovat jednu z nejzajímavějších sakrálních památek našeho kraje, musíme zajistit její odbornou rekonstrukci, než bude příliš pozdě…

Proto se na vás jménem všech, kdož o záchranu kapličky stojí, obracím s prosbou o podporu. Není k tomu zapotřebí nic více, než váš hlas. Dostali jsme šanci bojovat o postup do finálové čtyřky v projektu ČSOB pomáhá regionům. Abychom uspěli, potřebujeme zvítězit v hlasování, kdo ze tří vybraných projektů postoupí na „divokou kartu“ do hlavní soutěže. A o tom rozhodují pouze vaše hlasy.

Chcete-li pomoci, hlasujte pro nás na webu csobpomaharegionum.cz, sdílejte a šiřte dále. Více informací najdete také na webu kctkrasnalipa.cz.

Děkujeme vám

Roman Němec

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail