Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jak to bylo s parky a zelení před lety

Jaro je na dosah ruky – rozkvetly petrklíče, narcisky a spousta různých barevných kvítků. Pučí keře a uvítat jaro se chystají i stromy. I když právě stromy ztratily vážnost lidí, přece s námi zůstávají.

Rumburk má pěkné okolí – pestré se svěže zelenými lesy, zrcadly rybníků, stužkami potoků. Na pěkné okolí navazovala řada parků, městská zeleň, jejíž plocha činila 104 tisíce m2.

Vraťme se o pár let v čase zpět a posuďme, jak se o zeleň starali rumburští občané v letech 1982/1983. Tehdy byly ukončeny sadové úpravy pod Lužickým (tehdy Fučíkovým) náměstím, zvláště pěkně u objektu družstva Průkopník, kde stavaři šetrně zachovali staré stromy, šťastně byla vyřešena zahrada v areálu dnes prvního stupně ZŠ Tyršova. Zcela je oddělovala od frekventované ulice, zajišťovala dětem klidné, příjemné prostředí. Celkem bylo v těchto letech založeno 1620 m2 nové zelené plochy, vysázeno 2417 stromků a 12825 keřů. Této radostné práci věnovali občané 11320 brigádnických hodin.

Z investičních prací akce „Z“ byla dokončena rekonstrukce parku na Jiříkovské ulici a k městské zeleni patří také zahrádky, ve velké většině dobře udržované, u rodinných domků staré i nové zástavby.

Takže – když se náš Rumburk na jaře oblékne do mladé zeleně či v létě rozkvete, je opravdu krásný. Záleží na nás, občanech, jak se budeme o zeleň starat. Patrně by neškodilo vzít si trochu nadšení od lidí z minulých let. Zvláště ve vztahu ke stromům. Zelené oázy jsou místy klidu a odpočinku, važme si jich a spokojeně je užívejme.

zb

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail