V bazilice minor ve Filipově začíná v květnu výstava o historii poutního místa

Tištěné noviny 10/2016 | 22. 6. 2016 | Nezařazené

V bazilice minor ve Filipově je od května k vidění česko-německá výstava o historii poutního místa. Výstava prostřednictvím dobových zobrazení, svatých obrázků a stavebních plánů přibližuje sto padesátiletou historii poutního místa. Deset velkoformátových výstavních panelů nabídne některé dosud nepublikované snímky ze státních a soukromých sbírek. Jeden z nich poskytla např. Rakouská národní knihovna. Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 12. 5. Na programu byla komentovaná prohlídka výstavy a vystoupení Chrámového sboru Hvězda při poutním kostele Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Výstava potrvá do 30. 10. Přístupná je v otevírací době poutního kostela. Pořádá ji Římskokatolická farnost Jiříkov za podpory Ministerstva kultury.

Filipov je významným mariánským poutním místem spjatým se zjevením Panny Marie dne 13. 1. 1866 a náhlým uzdravením Magdaleny Kade. Poutní místo Filipov si po celý rok 2016 připomíná sto padesáté výročí od svého vzniku. V bazilice minor ve Filipově se např. 10. 6. uskuteční Noc kostelů, v červenci a srpnu mezinárodní festival Varhanní duchovní hudba. V neděli 3. 7. zazní premiérové provedení filipovské kantáty Jana Zástěry „Pramen milosti“. Na 12. 9. se do Krásné Lípy připravuje česko-německá konference „150 let Filipova“. V bazilice minor ve Filipově se celoročně konají česko-německé mše svaté – v neděli od 10.30 hod. a každého třináctého dne v měsíci.

Klára Mágrová

 

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2016/06/22/v-bazilice-minor-ve-filipove-zacina-v-kvetnu-vystava-o-historii-poutniho-mista/