Cesta Anežky Drahotové do olympijského Ria není jednoduchá

Tištěné noviny 11/2016 | 27. 6. 2016 | Nezařazené

anezka_drahotova

Sportovní příběh rumburských dvojčat Anežky a Elišky Drahotových byl několik prvních let spíše sportovním snem. Až do jejich senzačního společného vystoupení na MEJ 2013, kdy se Anežka stala mistryní Evropy a Eliška přidala bronz, se jejich kariéra podobala pohádce.

Pak ale, zcela nenápadně, přišly zdravotní problémy Elišky, které úspěšnou kariéru prvně zbrzdily a nakonec po dvou letech marných snah o návrat na výsluní postupně ukončily.

V těch letech Anežka dál pokračovala ve své spanilé jízdě. Po vítězství na MEJ Anežka vybojovala sedmé místo na MS v Moskvě mezi dospělými. To jí bylo osmnáct let. O rok později přišel titul juniorské mistryně světa ozdobený světovým rekordem, na dospělém ME v Curychu si už Anežka na krk pověsila bronz mezi dospělými. V roce 2015 chtěla po stříbru na ME 22 zaútočit na některou z medailí při MS v Pekingu.

Na soustředění v Japonsku Anežce začalo píchat ve stehně a to byl počátek problémů, které ji trápí. Bolest při světovém šampionátu už její výkon hodně ovlivnila a konečné osmé místo bylo slabou náplastí. Vyšetření po příjezdu domů odhalilo únavovou zlomeninu.

Léčení, dlouhé týdny bez tréninku. To byl začátek olympijské přípravy. V prosinci návrat k tréninku a až do února se zdálo být vše v pořádku. Před prvními jarními závody se ale bolest objevila znovu. Přes bolest Anežka potvrdila svou olympijskou nominaci. Závod challenge IAAF v Dudincích dokončila na jistotu, konkrétně na šestém místě. Mezi kompletní světovou špičkou s obrovskou rezervou splnila požadované kritérium pro start v Riu.

Pak následovala nezbytná vyšetření a v brněnské nemocnici se jejího problému ujali specialisté doc. MUDr. Repko a MUDr. Dolina. Skvělí odborníci, kteří pochopili, že několikaměsíční klidový režim není řešením Anežčiny situace. Ve spolupráci s fyzioterapeutem Pavlem Bryndou z Kladna stanovili léčebný postup. Závěr byl jednoznačný – na OH úspěšně závodit budeš!

Budeme všichni držet palce, aby se sen Anežky, na jehož realizaci se podílela i sestra Eliška, stal skutečností. Eliška se začíná věnovat studiu architektury. Přejeme mnoho úspěchu při studiu.

V sobotu 4. 6. se můžete těšit na Anežku v Rumburku, kde bude závodit.

Ivo Piták, trenér

 

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2016/06/27/cesta-anezky-drahotove-do-olympijskeho-ria-neni-jednoducha/