Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Karel IV. slaví – a rumburští gymnazisté s ním!

nahravaci studio

Máme radost, že by se Karel IV. letos dožil sedmistých narozenin. A ještě větší radost máme z toho, že rumburští gymnazisté měli obrovskou příležitost podílet se na velké Česko-bavorské zemské výstavě věnované tomuto výročí.

Kdo od května 2016 dorazí do Valdštejnské jízdárny v Praze a v září pak do Norimberku, aby se mimo jiné pokochal exponáty z doby Karla IV., ten nechť si nezapomene půjčit sluchátka, tzn. audioprůvodce. Možná vám budou některé hlasy velmi povědomé. Pokud ano, nemýlíte se, komentář k sedmi exponátům vymyslelo a nahrálo sedm studentů Gymnázia Rumburk (Nikola Gottlieberová, Veronika Gottlieberová, Kristýna Zahejská, Kristýna Bendová, Lukáš Hrneček, Do Thi Mai Dung – Zuzka, Eliška Papežová).

Na výstavě budete mít jedinečnou příležitost cestovat časem až do čtrnáctého století, dozvíte se mimo jiné, jak to bylo s posedlostí Karla IV. sbírat relikvie, proč se na výstavě objevil originál jeho levé rukavice, jak asi prožívala založení Karlovy univerzity Blanka z Valois, první manželka Karla IV., a jiné zajímavosti.

Do projektu se rumburští studenti pustili společně se studenty gymnázia v Sulzbachu-Rosenbergu, které dobře znali z loňského výměnného pobytu. V pracovním duchu strávili čtyři březnové dny přímo na hradě v Norimberku (Jugendherberge) a za asistence profesionálů své texty nahráli v BR – Bavorském rozhlase (Bayerischer Rundfunk).

D. Hlaváčová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail