Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Města Rumburk a Kiržač se opět dohodla na vzájemné spolupráci

spoluprace

Ve čtvrtek 21. 4. byla podpisy stvrzena spolupráce mezi městem Rumburk a ruským městem Kiržač na období let 2016 až 2017. Ruskou stranu zastupoval Michajl Gorin, hlava administrace okresu Kiržač a českou stranu starosta města Rumburk Jaroslav Sykáček. Na dubnovou návštěvu našeho města přijeli ještě Zhanna Reznichenko, pomocník starosty a představitel sociálního rozvoje, Oksana Rumiantseva, kurátor spolupráce Rumburk – Kiržač a Roman Mercalov, ředitel dopravní společnosti Mercedes Group. Hlavním cílem spolupráce mezi oběma městy je rozvoj přátelských vztahů a kontaktů. Ještě letošní léto se v Rusku uskuteční dvoutýdenní pobyt, konkrétně osmnácti dětí, tří delegátů, dvou pedagogů a jednoho zdravotníka. Převážnou část delegace budou tvořit studenti rumburských základních škol, které bude doprovázet delegace města Rumburk složená z několika zástupců obce. Doprava na dané místo a úhrada cestovních nákladů je realizována z prostředků strany, která delegaci vysílá. Naopak přijímající strana na sebe bere a hradí ze svého účtu všechny náklady spojené s pobytem hostů, a sice místní dopravu, ubytování, stravování, kulturní program, bezpečnost a zdravotní péči. S těmito výdaji je samozřejmě předem počítáno v městských rozpočtech. Stejný pobyt, tentokrát ruských dětí a představitelů města Kiržač, se uskuteční příští rok zase u nás v Rumburku.

„Nejen jako starosta, nýbrž i jako otec tuto spolupráci opravdu vítám. Naše děti budou moci díky výměnnému programu poznat něco zcela nového. Budou mít možnost poznat zcela nové prostředí, přiučit se novému jazyku a poznat nové kamarády. Vždyť ne nadarmo se říká jiný kraj, jiný mrav. Když hovořím s rodiči dětí, které mají zájem s námi do Ruska vycestovat, ptají se především na bezpečnost. Na to odpovídám, že vycházejíc z mých znalostí i zkušeností z pobytu ve Vladimirské gubernii a městě Kiržač, je dost možná v Ruské federaci bezpečněji než u nás. Kdybych o tom přesvědčený nebyl, nechal bych dcerku doma.

Velice mě také těší, že zájem ruské strany o spolupráci vyjádřil svou osobní návštěvou starosta Kiržače Mihail Gorin. Je to snad vůbec poprvé v novodobé historii našeho města, kdy jsme mohli takovouto vzácnou návštěvu přivítat. I to o něčem svědčí. Díky tomu tak můžeme po čtyřleté přestávce opět ve spolupráci úspěšně pokračovat,“ říká Jaroslav Sykáček.

 jap

 

 

Kiržač je město ve Vladimirské oblasti v Ruské federaci. Při sčítání lidu v roce 2010 mělo bezmála třicet tisíc obyvatel. Kiržač leží u ústí potoka Vachčilky do řeky Kiržače (přítoku Kljazmy v povodí Volhy). Od Vladimiru, správního střediska celé oblasti, je Kiržač vzdálen přibližně sto dvacet pět kilometrů na západ. Město zde vzniklo kolem kláštera, který byl založen v roce 1332. Klášter byl uzavřen v roce 1764. V roce 1778 se Kiržač stal městem.

 

 

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail