Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nedaleký hrad Tolštejn se dočkal několika proměn

Tolštejn

Po celý loňský rok, a to až do prosince, se na hradě Tolštejn intenzivně pracovalo. Některé výsledky této činnosti jsou lidskému oku téměř nezpozorovatelné, neboť jsme opravovali rozpadající se hradby, a to na dvou hradbách i z jejich nepohledových vnějších stran. Některé činnosti jsou naopak vidět na první pohled. Byla dokončena šatlava, ve které se opět objevil uvězněný rytíř tak, jak tomu bylo v minulosti před více jak padesáti lety.

Ovšem nejvýznamnějším dokončeným dílem je nová vyhlídka, která byla na konci loňského roku zkušebně otevřena. Vyhlídka byla vybudována uvnitř kamenného tubusu hlásky (hladomorny) zhruba metr pod jejím vrcholem na severní straně hradu. Na novou vyhlídku se dostanete průchodem přes turniket, za ním nepůjdete přímo vzhůru na horní vyhlídku, ale odbočíte vpravo kolem šatlavy s uvězněným rytířem, vkročíte na lávku – cimbuří, na jejímž konci vás čeká několik pohodlných schodů, kterými vystoupáte zhruba čtyři metry přímo na vyhlídku. Z ní je při pěkném počasí nádherný výhled hlavně do obydleného údolí. Z vyhlídky máte možnost zhlédnout vrchol Jedlové s rozhlednou, Křížovou horu, jejíž součástí je nádherná a co do rozsahu jedna z největších křížových cest v České republice. Dále přímo před sebou dole v údolí spatříte obec Jiřetín pod Jedlovou a části obcí Horní a Dolní Podluží a nad nimi Studánku. Za kopcem na severovýchodní straně hledíte přímo do patnáctitisícového Varnsdorfu a za ním do obcí za hranicemi v Sasku, kolem kterých se tyčí značné množství větrných elektráren.

Práce na hradě budou pokračovat i v letošním roce, a to opravou půlkulaté vstupní hradby na jihovýchodní vstupní straně hradu. V budoucnu plánujeme, kromě jiného, v části hradu vybudovat lavičky s posezením ve stráni proti prvnímu nádvoří tak, abychom mohli lépe sledovat dění při kulturních akcích, které se na tomto nádvoří každým rokem konají v rámci Tolštejnských slavností.

Předpokládáme, že uvedené rozšíření atraktivních výhledů z hradu Tolštejn přiláká ještě více návštěvníků (v roce 2015 vystoupalo na původní vyhlídku více jak dvacet tisíc turistů) na tuto kulturní památku, která je nepřehlédnutelným, z daleka viditelným bodem zasazeným do nádherné krajiny Lužických hor těsně sousedícím s Národním parkem České Švýcarsko.

Josef Zoser

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail