Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mezinárodní turistický pochod Severní stopou – 40. ročník

V sobotu 14. 5. uspořádal Klub českých turistů Dolní Poustevna ve spolupráci s Městem Dolní Poustevna jubilejní 40. ročník turistického pochodu Severní stopou. Počasí bylo celý týden před Stopou slunečné. V pátek odpoledne už ale pršelo. Předpověď počasí na sobotu se vyplnila. Nepršelo, dopoledne bylo oblačno a odpoledne slunečno. Celý den bylo chladněji, ale to turistům nevadilo.

Severní stopa startovala s ohledem na čtyřicáté jubileum na třech místech. Hlavní start byl v Dolní Poustevně v areálu turistické základny, druhý ve Velkém Šenově od Centrofloru a třetí start byl v osadě Kopec z turistické základny KČT Rumburk. Turisté si mohli vybrat pěší trasy od tří do osmadvaceti kilometrů (celkem devět tras). Cyklisté absolvovali trasy od čtyřiadvaceti do dvaačtyřiceti kilometrů (celkem čtyři trasy).

Turistickou atrakcí letošní Stopy byla trasa z osady Kopec vedená národními parky České a Saské Švýcarsko. Turisté zde navštívili Vosí vyhlídku a Tyrolskou jeskyni. Dalším cílem byla rozhledna Weifberg, Liščí kameny u koupaliště ve Velkém Šenově, smírčí kříž na Tomášově, rozhledna Tanečnice, vilémovský kostelík a fotbalový stadion ve Vilémově.

Na kontrolách obdrželi účastníci razítka a barevné kontrolní etikety. Na krátkých trasách byly pro děti již tradičně připraveny soutěže o bonbóny. Zvláštní odměnu získaly malé děti, které plnily podmínky akce „Toulavý kočárek“. Účastníci s kočárky absolvovali jen krátké trasy. V cíli pochodu na Čtverci bylo opět velmi rušno. Účastníci obdrželi pamětní list a keramický suvenýr. Zvláštní odměnu obdrželi tři nejmladší a tři nejstarší účastníci.

K občerstvení byly připraveny párky z udírny, guláš a polévka z polní kuchyně, pivo, limo, sladkosti, aj. Hudební produkci zajistila country kapela z Ústí nad Labem. Účastníci si mohli zakoupit turistické suvenýry, mapy a výrobky z keramické dílny. Děti i dospělí si mohli vyzkoušet střelbu – paintball. Mnoho dětí využilo i malování na tvář. Byl zde stánek s prodejem rukodělných výrobků z dílen Integrovaného centra. Na stánku Agentury Pondělí bylo možno zakoupit drobné předměty za účelem podpory sbírkové kampaně „Akce Cihla“.

Letošního jubilejního ročníku Severní stopou se zúčastnilo 1749 turistů (třetí největší počet v historii pochodu), z toho bylo 107 účastníků z Německa, 5 z Polska a 2 z USA. Cyklistů bylo celkem 53. Dětí se zúčastnilo 514. Na druhém startu ve Velkém Šenově startovalo 226 účastníků. Na třetím startu v osadě Kopec startovalo 53 účastníků. O zdárný průběh pochodu se staralo 100 pořadatelů (25 dětí na kontrolách a hrách, 75 dospělých na startu, na trasách a v cíli).

Pochvalu za dobře zorganizovanou a zabezpečenou akci si zaslouží všichni pořadatelé, kteří letošní Severní stopu zajišťovali. Poděkování patří Městskému úřadu v Dolní Poustevně, základní škole a všem sponzorům.

Informace a fotky z letošního a minulých ročníků Severní stopy naleznete na www.severnistopou.cz.

 

Jaroslav Leksa, předseda KČT Dolní Poustevna

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail