Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

O legionářích s Petrem Tolarem

legie

Měsíc květen se nesl v duchu jedinečné přednášky pana Petra Tolara z Československé obce legionářské, kterou pořádal náš Spolek přátel Rumburku. Přednáška měla přiblížit vznik legií Československých nejen na ruské či západní frontě, ale i na frontě italské. Poutavé vyprávění pana Tolara, oděného v uniformu legionářskou, doprovázené množstvím prezentovaných dobových fotografií, přímo před posluchači vykreslovalo jedinečný život v zákopech Velké války, denní starosti, boj, myšlenky, víru.

Je těžké dnes pochopit a to vše docenit, když známe dějinnou stopu republiky Československé. Když oni tuto myšlenku přijímali, nebylo republiky a nebyla ani blízká a jednoduchá cesta k ní. Velikost legií Československých, resp. všech legionářů v nich sloužících, tak jak jí cítím, není v samotném boji, je v tom, že onu myšlenku samostatnosti vzkřísili, ukázali jí světu a byly ochotni se za ni bít. Je dějinným paradoxem, že zatímco občané republiky si její vznik užívali od prvních jejich dní, ti, kteří se největší měrou o ní zasloužili, se do ní mohli vrátit až po několika letech, po dalších bojích, dalším umírání, další oběti. Kdo by neznal jejich cestu „kolem světa“ Transsibiřskou magistrálou do Vladivostoku a po moři domů. Díky této přednášce jsme se mohli dozvědět mnohem více.

Na závěr nezbývá než pozvat na následující akci, tentokráte z jiného soudku. Bude jí v úterý 7. 6. přednáška Ester Sadivové k osmdesátému výročí kaple sv. Alžběty Durynské v Dolních Křečanech. Místo i čas zůstává stejný – Městská knihovna Rumburk, 18.00 hod. Všichni jste srdečně zváni.

Daniel Bosák

 

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail